Aşırı Maden Suyu Tüketimi Kalp Krizini Tetikleyebilir!

Aşırı Maden Suyu Tüketimi Kalp Krizini Tetikleyebilir!

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk olan Kardiyoloji Uzmanı ve Rumeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Aksoy, Tülin Tonkuş'un sorularını yanıtladı.

Sıcak havaların yaklaşmasıyla birlikte kalp rahatsızlığı olanların özellikle dikkat etmesi gereken hususların olduğuna dikkat çeken Aksoy, kalp hastalığı başlığı altında; hipertansiyon, kalp-damar ve kalp yetersizliği rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gereken konuları ayrı ayrı sıralayarak, özellikle aşırı maden suyu tüketimine dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Aksoy şöyle konuştu;

"Her kalp hastalığı türünün dikkat etmesi gerektiği durumlar var. Hipertansiyon hastaları, yaz gelmeden kullandıkları ilaçlarla ilgili hekimlerine danışmalı. Bu hastalara tansiyon değerlerini dengelemek adına sıklıkla idrar söktürücü ilaçlar verilir. Yaz aylarında terlemeyle birlikte sıvı kaybı da arttığı için tansiyon düşmesi yaşanabilir. Dolayısıyla kullandıkları ilaçların etkileri olduğundan fazla görülebilir.  Bu da baygınlık, baş dönmesi gibi neticeler doğurabilir. Bu nedenle ilaçlar yeniden gözden geçirilmeli. Kalp -Damar tıkanıklığı olan hastalarda ise sıcak havalarda cilde giden kan miktarı artar. Bu da kalp damarlarındaki tıkanıklık riskini artırır. Sıvı kaybı da artığından yaz aylarında bu nedenle kalp krizi riski daha fazladır. Kalp yetersizliği olanlarda da yazın özellikle sıvı elektrolit dengesizliğine bağlı olarak kalp yetersizliği ataklarının arttığını görüyoruz. Buna dikkat etmek gerekiyor. Kalp yetersizliği hastalığı olanların aşırı maden suyu tüketimi sodyum miktarını arttırarak kalp yetersizliği ataklarını arttırabilir. Dolayısıyla nefes darlıkları, göğüs ağrıları gibi semptomlarla hastanelere başvurular artabiliyor" diye konuştu.

Güneş Yanıkları da Kalp İçin Risk Oluşturuyor

Bunların yanında kalp rahatsızlığı olmayanların da aşırı güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Alper Aksoy, kişinin elektrolit dengesine ve sıvı alımına dikkat etmesi gerektiğini, cilde hasar verecek 3. derece güneş yanıklarının da kalp üzerine olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Yazın Alınacak Önlemler Neler?

Doç Dr. Alper Aksoy, kalp rahatsızlığı olanların aşırı sıcak havalarda dışarı çıkmaları durumunda almaları gereken önlemlerden de bahsetti. Aksoy, "Sıvı kaybını arttıracak şeylerden uzak durmalı. Açık renk kıyafetler giymek güneş ışınlarını yansıtarak sıvı kaybını azaltır. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde dışarı çıkmalı. Güneşe karşı da şemsiye kullanılabilir. Bilinen kalp hastalığı olanlar ilaçlarını yanında bulundurmalı. Ağır yağlı yemeklerden ve geç vakitlerde yemek yemekten, alkol alımından uzak durulmalı.  Meyve sebzeyi bol tüketmek, kırmızı etten uzak durmak yararlı olacaktır." diye konuştu.

Haber: Tülin Tonkuş