Arif Kızılyalın Spor Hikâyeleri'ne konuk oldu

Arif Kızılyalın Spor Hikâyeleri'ne konuk oldu

Cumhuriyet Gazetesi spor koordinatörü gazeteci Arif Kızılyalın, CRI TÜRK Türkiye'de "Spor Hikâyeleri" programına katıldı.

1967 yılında bürokrat anne ve babanın bir çocuğu olarak dünyaya geldiğini söyleyen Arif Kızılyalın, "Tamamen spor bağlantılı bir hayatım oldu. Gazeteciliğim de spor üzerine kurulu. Kendimi gazeteci saymadım önce sporcu olarak saydım. İstanbul - İzmir arasında geçti hayatım. Spora ilk olarak 4-5 yaşlarında İzmir'de yüzme ile başladım. İstanbul'a gelince Galatasaray Spor Kulübü'nde kürek sporuna başladım. Sakatlanınca ara vermek zorunda kaldım. O dönemlerde babam, "Sen, spora meraklısın Cumhuriyet gazetesinin spor servisinde ihtiyaç varmış. Oraya başlarsın." dedi ve rahmetli Abdulkadir Yüceman ağabeyin tedrisatıyla 2 Temmuz 1984'te Cumhuriyet'e girdim. Giriş o giriş…" dedi.

Çocukluk ve gençlik döneminde taraftar arasında günümüzdeki gibi ayrışmasının olmadığını belirten Kızılyalın, "Evimiz Kadıköy'de Fenerbahçe stadına yakındı. Galatasaray Kürek Takımı eşofmanlarımla Fenerbahçe'nin maçların izlerdim ve asla bir sorun olmazdı." değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Kızılyalın 2 dönem görev yaptığı Türkiye Kürek Federasyonu'ndaki görevi için ise, "28-30'lu yaşlarımda Çetin Öztürk'ün başkanlığını yaptığı Türkiye Kürek Federasyonu'nda iletişimden sorumlu asbaşkanlık yaptım. O dönemlerde Federasyonlarda para pul işleri yoktu. Federasyonda da bir gazetecinin olması işlerine geliyordu." ifadelerini kullandı.

Kızılyalın, son olarak da kitap projesine değindi ve "Bir kitap projem var. Yıllar önce yazdım sonra sildim. Çünkü ikinci Edebiyat Fakültesi eğitimim sırasında romanda kendime bir çizgi koydum. Yusuf Atılgan, Oğuz Atay, Adalet Ağaoğlu… Eğer onlar gibi yazmayacaksam ben kitap yazmamayım dedim. Günün birinde onlar gibi bir yeteneğe erişirsem kitap yazacağım." diyerek sözlerini tamamladı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/uIbVEA9-h3E