“Ankaralı beni iyi tanıyor”

“Ankaralı beni iyi tanıyor”

31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Mansur Yavaş ilk uluslararası röportajını CRI TÜRK'e verdi.

Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Yavaş, Ankaralıların kendisini iyi tanıdığını söyledi.

Daha önce belediye başkanlığı için iki kez aday olduğunu ifade eden Mansur Yavaş, seçimden birinci parti olarak çıkmasında en önemli faktörün, Ankaralıların kendisini ve projelerini tanımalarının yanı sıra ülkedeki ekonomik sıkıntı olduğunu belirtti.

Göreve başladıktan sonra yapacaklarını anlatan Yavaş, "Ankara ekonomisini zenginleştirecek faaliyetlerimiz olacak" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fuar alanımız var. Burada insanların mallarını sergilemesini sağlayacağız. Organize sanayi bölgelerine destek olacağız. Turizm ile ilgili çalışmalarımız var. Ankara'ya turist getireceğiz. Özellikle de termal turist. Daha çok işçi çalıştırabilecek istihdam alanları açacağız ve Ankara'daki insanların para kazanmasını sağlayacağız. Bir de büyük sulu tarım projemiz var. Ayrıca metro ve raylı sistem ile ilgili çalışmalarımızı da yapacağız."

Çin'in başkenti Beijing ile Türkiye'nin başkenti Ankara'nın "kardeş şehir" olduğunu hatırlatan CRI Türk muhabirinin "İki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileriye taşınabilmesi için neler yapılabilir?" sorusunu yanıtlayan Yavaş, Türkiye'den çok sayıda iş insanının Çin'e gittiğini bildirerek Türkiye'ye de Çin'den sadece iş insanı değil turistlerin de getirilmesi gerektiğini vurguladı. Kültür turizmi için Ankara'nın çok uygun olduğunun altını çizen Mansur Yavaş, "Çok eskiye dayanan benzer kültürlerimiz de var. Ben bunun gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Bir de tabii ki ekonomik ilişkileri artırmak lazım." dedi.

Çin'in tarihi İpek Yolu'nu canlandırmak için oluşturduğu "Kuşak ve Yol" İnisiyatifi ile ilgili de konuşan Yavaş, CRI Türk muhabirinin "Ankara bu projede yer alabilir mi?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Alabilir, çünkü benim projelerimin arasında İpek Yolu turizmi de var. Tabii benimki sizin bahsettiğiniz projenin sadece bir parçası. İstanbul'dan başlayıp Ankara üzerine gelen yol, benim eski belediye başkanlığını yaptığım Beypazarı ilçesinden de geçiyor. O İpek Yolu'nu canlandırıp, Türkiye'ye gelen özellikle de Uzak Doğulu turistleri o taraftan getirmek istiyorum. Göynük, Mudurnu üzerinden Nallıhan, Beypazarı, Ayaş ve Güdül hepsi tarihi İpek Yolu ve bozulmamış yerler. Eski kültür oralarda aynen yaşıyor."