Ameliyatsız zayıflama yöntemi; Mide botoksu

Ameliyatsız zayıflama yöntemi; Mide botoksu

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk olan Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Kemal Hünerli, mide botoksu ile ilgili bilgiler verdi.

"Obezite, vücut kitle endeksinin belli bir düzeyin üzerinde olmasıdır. 25 üstü kilolu olarak adlandırılmaktadır." ifadelerini kullanan Op. Dr. Hünerli, kişinin dikkat ettiği halde kilo alması ya da verdiği kiloyu tekrar alması durumunda tedavi yöntemlerini düşünmeye başladıklarını söyledi.

Vücut kitle endeksi, 25-35 arası olan kişilerde mide botoksu, mide balonu gibi ameliyat dışı yöntemlerin uygulanabileceğini belirten Op. Dr. Kemal Hünerli, ancak bu oranın 35-40 üstü olması ve ek hastalıkların varlığı durumunda tüp mide ameliyatı gibi cerrahi yöntemlerin düşünülebileceğine dikkat çekti.

Mide botoksu ile ilgili bilgi veren Op. Dr. Kemal Hünerli, "Mide botoksuna çok talep var. Özellikle de kadınlardan… Vücut kitle endeksi 25 altı olanlar bile başvurabiliyor. Ancak bu kişilere yapmayı tercih etmiyoruz. Önemli olan kişinin tedavi sonrası doğru beslenme alışkanlığını kazanmasıdır. Bunu yapamıyorsa tekrar kilo alacaktır." dedi.

MİDE BOTOKSU NASIL ÇALIŞIR?

Mide botoksunun cerrahi bir yöntem olmadığını kaydeden Op. Dr. Kemal Hünerli, "Endoskopi yapar gibi uyguladığımız bir teknik. Yüze yapılan botoksun aynısını mideye enjekte ediyoruz. Amaç, mide kasılmasını bozmak ve midenin boşalmasını geciktirmek. Böylelikle tokluk hissi daha uzun süre devam ediyor." diye konuştu.

Mide botoksunun etkinliğinin 3-7 günde başladığını vurgulayan Op. Dr. Kemal Hünerli, bu yöntemin 65 yaş üstü ve vücut kitle endeksi 40 üstü olanlarda uygulamadıklarını da aktardı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/6bGjW2DPLEY