Altay Atlı: Türkiye Bundan Sonra Daha Önemli Konumda

Altay Atlı: Türkiye Bundan Sonra Daha Önemli Konumda

Akademisyen Altay Atlı.

"Kuşak ve Yol, bir ortak refah projesi"

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Uzmanı Dr.Altay Atlı, Kuşak ve Yol inisiyatifinin amacının buna katılan ülkeler arasında ortak refahı oluşturmak olduğunu belirtti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin 60 kadar ülkeyi içine aldığından çok önemli olduğunu söyleyen Atlı, daha önce Çin'in ikili ilişkileri çerçevesinde gelişen inisiyatifin son zirveyle birlikte çok taraflı hale geldiği görüşünü dile getirdi.

CRITÜRK FM'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuşan Atlı, Beijing'deki zirvede Türkiye dahil çok sayıda ülkenin en üst seviyede temsil edildiğini hatırlattı. Altay, "Zirvede IMF, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler'i de gördük, bu durum inisiyatifin kapsayıcılığı ve küresel ekonomiyle entegrasyonu açısından önemli" ifadesini kullandı.

Atlı, zirvede çekilen aile fotoğrafında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bir yanında Rusya lideri Putin'in, diğer yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olmasının bir mesaj olarak yorumlanabileceğini ve inisiyatifin vizyonunu gösterdiğini, diplomaside tesadüfün olmadığını dile getirdi. Atlı, Türkiye'nin bundan sonra daha önemli konumda olacağını savundu.