Ali Semin: Orta Doğu'nun Temel Güç Mücadelesi Artık Irak'ta Değil, Suriye'dedir

Ali Semin: Orta Doğu'nun Temel Güç Mücadelesi Artık Irak'ta Değil, Suriye'dedir

BİLGESAM Ortadoğu araştırmaları uzmanı Ali Semin, Zeytin Dalı Harekatı'nın son geldiği durumu değerlendirdi. Semin, operasyonun amaçlandığı şekilde yürüdüğünü belirterek, sürenin hava şartlarıyla da çok ilişkili olduğunu belirterek, tahmin edilmesinin güç olduğunu ancak Afrin'e kadar terör örgütünün bu bölgeden temizlenmesinin esas hedef olduğunu vurguladı.

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Ali Semin, terörden temizlenen bölgeleri güvenli bölge ilan ederek Türkiye'nin, hem ulusal güvenliğini hem de sınır güvenliğini korumakta olduğunu dile getirdi. Semin, Kuzey Irak'ta da aynı yapılanmanın olduğunu ama oraya hava operasyonu düzenlendiği halde terör örgütünün bitirilememesinin en büyük nedeninin, Türkiye'nin Kuzey Irak'a şu anki gibi bir operasyon düzenlememesi olduğunu dile getirdi.

Ali Semin, "Ortadoğu'da artık söz sahibi olabilmek için bu tür operasyonlara ihtiyaç var. Ortadoğu'nun temel güç mücadelesi artık Irak'ta değil, Suriye'dedir. Buradaki güç mücadelesinin sonucunda yeni bir Ortadoğu şekillenecek" şeklinde konuştu.