Alçı: Türk Demokrasisinin Güçlü Bir Ana Muhalefete İhtiyacı Var

Alçı: Türk Demokrasisinin Güçlü Bir Ana Muhalefete İhtiyacı Var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi'nde olağanüstü kurultay tartışmalarını değerlendiren Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı, CHP'deki tartışmaların en başından yanlış yürüdüğünü söyledi. 

CRİ TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programında CHP'deki son gelişmeleri değerlendiren Nagehan Alçı, CHP yönetiminin kurultay tartışmasını geride bıraktığını, yenilenmiş bir yönetimle yerel seçimlere ağırlık verme eğiliminde olduğunu vurguladı. 

Nagehan Alçı, CHP'nin ciddi şekilde ikiye bölündüğünü vurgulayarak "Ana muhalefet partisi açısından nahoş görüntüler söz konusu. Çok kakofonik, herkes birbirini suçluyor ve bu durum CHP tabanında huzursuzluk yaratıyor. Kılıçdaroğlu cephesiyle İnce cephesinin gündemleri çok farklı. Türk demokrasisinin güçlü bir ana muhalefete ihtiyacı var" dedi.     

Muharrem İnce'nin çıkışının çok ani, erken ve agresif bulduğunu belirten Nagehan Alçı şöyle konuştu: 

"MUHARREM İNCE KENDİ PARTİSİNİ KURARSA DAHA BAŞARILI OLUR"

Muharrem İnce'nin çıkışının çok ani, erken ve agresif olduğunu düşünüyorum. Muharrem İnce bir rüzgâr yarattı. 24 Haziran öncesi mitinglerde oluşturduğu etki, uzun zamandır her şeyden umudunu kesmiş CHP'nin içindeki kesimleri yeniden umutlandırdı. Bu rüzgârı yakalamak önemli ama uzun soluklu olarak devam ettirmek daha önemli. Eğer bu rüzgarla kendi yolundan gider, kendi partisini kurarsa başarı şansı daha yüksek olabilir.

"CHP MARKASI AĞIR BİR YÜKTÜR"

Muharrem İnce'nin çok aceleci ve yıkıcı davrandığı görüşündeyim. Bu kadar acele edeceğine yerel seçimleri bekleyip daha büyük ve soğukkanlı bir strateji ile adım atmayı düşünebilirdi. Israrla CHP'nin içine oynaması işini zorlaştırıyor. Türkiye'de CHP markası tahminlerin ötesinde ağır bir yüktür. CHP markasıyla iktidar olmak çok daha zordur.  

"CHP'NİN İÇİNDEKİ KARİYER PLANLARI TÜRKİYE İLE İLGİLİ PLANLARDAN DAHA AĞIR BASIYOR"

CHP'nin içindeki kariyer planları Türkiye ile ilgili planlardan daha ağır basıyor. Bunu özellikle partinin içindeki kadrolar için söylüyorum. Herkes partinin içinde bir yerleri bölüşmeye çalışıyor. Hal böyle olunca Türkiye ile ilgili bir iddia ortaya koymak zorlaşıyor. CHP'nin kendi içinde tartışarak küçüldüğünü, en büyük zararı kendi kendisine verdiğini düşünüyorum.