AKBAYRAM: Adalet ve Hukuk Yoksa Her Şey Bitmiş Demektir

AKBAYRAM: Adalet ve Hukuk Yoksa Her Şey Bitmiş Demektir

Irmak Hekimoğlu- CRI TÜRK

Anadolu Pop müziğin en sevilen seslerinden usta sanatçı Edip Akbayram CRI Türk Özel'de Irmak Hekimoğlu'nun sorularını yanıtladı. Uzun süredir hiçbir televizyon kanalına ve radyoya konuk olmayan Akbayram CRI Türk'te sanattan siyasete çok özel açıklamalarda bulundu.

"ŞARKI SÖYLEMEK İÇİMDEN GELMİYOR"

Geçtiğimiz yıllarda iki yılda bir albüm hazırlayan Edip Akbayram şu an bir albüm hazırlığının olmadığını belirtti. Şarkı söylemenin bir sevda işi olduğunu vurgulayan Akbayram "Türkiye'nin şu andaki siyasi konjonktüründen dolayı albüm düşünmüyorum. Çünkü şarkı söylemek maalesef içimden gelmiyor. Şarkı söylemek bir sevda işidir. Şarkı söylemek bir aşktır. Dolayısıyla o aşkı o duyguları şu anda hissetmediğim için albüm hazırlamayı düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. Sektörün durumunun da bu düşüncesinde etken olduğunu belirten usta sanatçı, Türkiye'de sektörün yerlerde olduğunu "Üç sene öncesine kadar Türkiye'nin kalbi, müziğin kalbi olan Unkapanı'nda üç sene önce 80-90 firma varken bugün üç tane firmanın olması kendi ülkenizin müzik sektöründeki eksi fotoğrafını göstermiş oluyor" sözleriyle dile getirdi.

"POPÜLİST KÜLTÜRÜN İÇİNE ÇOK GİRDİĞİNİZDE SANAT KISA SOLUKLU OLUYOR"

CRI Türk'teki açıklamalarında son zamanlarda kalıcı eserlerin üretilmemesiyle ilgili de konuşan Akbayram, " Ben genç arkadaşlara müziğin hep uzun bir maraton olduğunu söylerim. Çünkü müzik bir sokak değildir. Müzik, bir tepe değildir. "Tepeye geldim, zirveye geldim" yoktur. Sanat uzun soluktur. Fakat bizim arkadaşlarımıza bakıyorsunuz bir albümle şöhreti yakaladığı zaman kendisini çok farklı yerlerde görmeye başlıyor. Sanatçı kimliği biraz çizgisinden taşıyor" dedi. Buradaki en büyük eksiklerden birinin de prodüktörlerin popülist kültürün içine çok fazla girmeleri olduğunu vurgulayan Akbayram bu yanlış yönlendirmeler sonucu popülist kültürün içine çok girildiğinde sanatın kısa soluklu olduğunun altını çizdi.

Usta sanatçı Edip Akbayram, Irmak Hekimoğlu'nun "Türkiye sanatta özgünlüğünü kaybetti mi?" sorusuna da yanıt verdi. Karamsar olmadığını dile getiren Akbayram, "Bir ülkenin sanatçısı karamsar olursa o ülkede sanat ve siyaset adına her şey tıkanmış demektir. Ben, genç arkadaşlarımıza uzun soluklu işler yapmalarını ve işlerini de severek yapmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

 

"BİR ÜLKEDE ADALET VE HUKUK YOKSA HER ŞEY BİTMİŞ DEMEKTİR"

Sanatının yanı sıra aydınlık çizgisinden de hiç ödün vermeyen Edip Akbayram Türkiye'nin siyasi gelişmeleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Sanatçıların ve akademisyenlerin üzerindeki baskıya değinen Akbayram, "Bunlar, 21.yüzyıla yakışmayacak fotoğrafladır" dedi. Usta sanatçı, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve "İşimi geri istiyorum" diyerek, Ankara Yüksel Caddesi'nde İnsan Hakları Anıtı önünde 201 gündür direnen ve 72 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile ilgili çağrıda bulundu. Akbayram, akademisyenlerin haklarının geri iade edilmesiyle ilgili "İki tane akademisyen 70 gündür "hakkımı ve onurumu istiyorum" diyor ve bu ülkeyi yönetenlerden bir kişi dahi gidip de "senin hakkını kim yedi kardeşim?" demiyor. Bu insanlar vicdan istemiyor. Adalet istiyor. Ben buradan sizin radyonuzdan da bu ülkeyi idare edenlere sesleniyorum. Lütfen akademisyenlere, bu insanlara, hakkını, onurunu, adaletini getirin. Bir ülkede adalet ve hukuk yoksa o ülkede her şey bitmiş demektir" ifadelerini kullandı.

"BİZİ YÖNETENLERE BAKIYORSUNUZ AĞIZLARINDAN DEMOKRASİ KELİMESİ DÜŞMÜYOR AMA SİYASETE BAKTIĞINIZDA DEMOKRASİNİN D'Sİ YOK"

CRI Türk Özel'deki açıklamalarında geçmişe gittiğiniz zaman bize hep dünya kapıları, sınırlar kapalı kaldı diyen Akbayram, "Nazım Hikmet dedik önce ülkesinden kovduk. Fakat daha sonra Nazım Hikmet'i kendi ülkemizde de dâhil olmak üzere dünya şairi ilan ettik. Yılmaz Güney dedik. Yılmaz Güney, Türk Sinemasını dünyaya tanıtan bir değer. Siz, onu ülkesinden sürgün ettiniz. Ruhi Su, tedavi için dışarıya gidecekti, tedavi ettirmediniz. Öldü. Bunlar bizim ayıbımız" dedi. Her düşünceye saygı duyulması gerektiğini belirten Akbayram, "Bir çiçek bahçesinde bütün çiçekler beyaz olursa o çiçek bahçesinin tadı olmaz. Her renk olacak ve herkes birbirine saygı duyacak. Bizi yönetenlere bakıyorsunuz ağızlarından demokrasi kelimesi düşmüyor ama siyasete baktığınızda demokrasinin d'si yok" diye konuştu.

"KENDİ ÜLKENİZİN BİR SANATÇISINI KONSERDE KORUYAMIYORSANIZ O KOLTUKTA NİYE OTURUYORSUNUZ KARDEŞİM"

Geçen seneden beri 14 konserinin "güvenlik gerekçesiyle" iptal edildiğini anlatan Akbayram, geçtiğimiz günlerde Onur Akın'ın da Sinop Tanıtım Günleri'ndeki konserinin iptali üzerine "Kendi ülkenizin bir sanatçısını konserde koruyamıyorsanız o koltukta niye oturuyorsunuz kardeşim" ifadelerini kullandı.

"MİLLETİ BİRBİRİNE DÜŞMAN ETTİLER, ""TOPLUMU BÖYLE KUTUPLAŞTIRMAK DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE OLMAMIŞTIR"
Sanatçının hiçbir zaman toplumu kötü yönlendirmeyeceğini belirten usta sanatçı "Benim söylediğim şarkılarda Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar demiş dünya şairi. Fakat, Türkiye'nin bugünkü siyasi iktidarında, referandumda milleti evet-hayır diye ikiye böldüler. Milleti birbirine düşman ettiler. Gazeteyi okuyorsun evetçiler hayırcıları dövdü. Hayırcılar evetçileri dövdü. Toplumu böyle kutuplaştırmak dünyanın hiçbir yerinde olmamıştır" dedi.

"SEN O KOLTUKTA OTURUYORSAN O TELEVİZYONDA SÖYLEŞİ YAPIYORSAN KURTULUŞ SAVAŞI'NI VEREN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYESİNDE"

Edip Akbayram CRI Türk Özel'de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi ve manevi kızıyla ilgili yapılan yakışıksız açıklamalar ile ilgili de düşüncelerini dile getirdi. Edip Akbayram, bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakareti kabul edemediğini söyleyerek "Bu nasıl bir terbiyesizliktir. Ben Cumhurbaşkanının ve Başbakanın çıkıp hemen gerekli şeylerin yapılması talimatını vermelerini dilerdim" dedi. Bu insanların bu kadar cüretkârlığı nereden aldığını soran Akbayram " Sen o koltukta oturuyorsan o televizyonda söyleşi yapıyorsan Kurtuluş Savaşı'nı veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde. Ben, onun sayesinde şarkı söylüyorum. Sen, onun sayesinde kravat takıyorsun o koltukta oturuyorsun. Bunu herkesin bilmesi lazım" şeklinde konuştu.