“AK Parti'nin Gösterdiği Refleks Çok Önemli”

“AK Parti'nin Gösterdiği Refleks Çok Önemli”

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar partinin Manisa İl Başkan Yardımcısı'nın "evet çıkmazsa iç savaşa hazır olun" şeklindeki sözlerini eleştirdi. Ünüvar, CRITÜRK FM'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında "AK Parti adına konuştuğu söylenilen kişinin yanlış bir söylemi oldu. Parti yönetimi hemen istifasını istedi. Bu tutum çok önemli" diye konuştu.

Ünüvar referandum sürecinde taraflar arasında süren tartışmalarla ilgili olarak, "Sahada gerilim olması normal bir durum. Çok önemli bir sistem değişikliği oluyor. Cumhuriyet rejimi değişmiyor, hükümet modeli değişiyor. Şüphesiz gerginlikler olacaktır, ancak 16 Nisan'dan sonra da birlikte yaşayacağız. Söylemlerimiz de birbirimizin yüzene bakabileceği ortamı gözetmeli" dedi.

Referandum çalışmaları sırasında Evet'in ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacaklarını belirten Ünüvar, muhalefetin diktatörlük gelecek iddialarına karşı çıktı. Cumhurbaşkanı'nın şu anda 550 milletvekilinden 413'ünün oyuyla sadece vatana ihanetten yargılanabildiğine işaret eden Ünüvar, "Oysa bizim önerdiğimiz sistemde 600 milletvekilinden 301'i soruşturma talebinde bulunabiliyor; 360'ının oyuyla soruşturma açılabiliyor, 400'ünün oyuyla da Yüce Divan'a gidebiliyor" değerlendirmesini yaptı. Ünüvar, "Dikta bunun neresinde?" dedi.

Ünüvar, Almanya'da 4 imamın evinde casusluk suçlamasıyla arama yapılmasını, bunun karşısında bu ülkenin FETÖ ve PKK üyelerini iade etmemesini değerlendirirken "Batı'nın tutumu trajikomik" ifadesini kullandı.