“ABD'nin PKK'ya 2018'de 500 Milyon Dolar Yardım Yapacağına Dair Haberler Var”

“ABD'nin PKK'ya 2018'de 500 Milyon Dolar Yardım Yapacağına Dair Haberler Var”

Sözcü Gazetesi yazarı Ümit Zileli, Zeytin Dalı Harekatı'ndaki son durumu değerlendirdi. Zileli, yüksek noktaların çoğunlukla ele geçirildiğini, iki noktadan daha geçilebilirse merkeze ulaşılacağını dile getirdi. CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programının "Akşam Yorumu" bölümünde Ümit Zileli, ABD'nin Ulusal Güvenlik Başkanı'nı Türkiye'ye geldiğinde çok sudan açıklamalar yapıldığını ama gelen haberlere göre içeride başka konuşmalar geçtiğinin ortada olduğunu belirterek, ABD'nin kongre kararıyla PKK'ya 2018'de 500 milyon dolar yardım yapacağına dair haberlerin geldiğini, 2017'de 430 milyon dolar yapıldığının da ortaya çıktığının altını çizdi. Zileli, Başbakanın "ABD aklını başına alsın" şeklinde çok ağır bir açıklama yaptığını, Dışişleri Bakanı'nın "aramız ya düzelecek ya da daha kötüleşecek, bunun üçüncü bir yolu yok" sözlerini dile getirdi.

"TÜRKİYE, DOSTUNU DÜŞMANINI İYİ SAPTAMALI"

Ümit Zileli, bugüne kadar arka planda kalmayı tercih eden Çin'in Şam Büyükelçisi'nin ülkesinin Suriye'ye aktif katılım zamanının geldiğini belirterek, ''Suriye'deki yıkıcı ihtilaflar ardından Çin'in bu ülkenin geleceğinde daha aktif rol oynamasının zamanı geldiğini düşünüyoruz, tüm çabaları Suriye'nin yeniden inşası ve kalkınmasına odaklamanın artık zamanı geldi. Çin, Suriye halkına ve hükümetine daha fazla yardım sağlayarak, bu süreçte daha büyük rol oynayacak. Aynı zamanda da bu ülkenin yasal yönetimiyle iş birliği yaparak, her geçen gün daha ciddi katkıda bulunacaktır" ifadelerinin kullanıldığını belirtti. Zileli, buradaki yasal yönetimden kastın Esad Hükümeti olduğunun altını çizerek, Çin'in bu açıklama ile Suriye'ye destek verdiğini dünyaya ilân ederek, Suriye, Rusya, İran ve bir anlamda Türkiye'nin yanında yer aldığını duyurmuş olduğunu ifade etti.

Ümit Zileli, yakın zamanda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Türkiye'ye gelmesiyle birçok şeyin belirleneceğini belirterek, "Türkiye, sırat köprüsü gibi ince bir yolda yürüyor, dostunu düşmanını çok iyi saptaması, çok önemli stratejik kararlar alması, yakın ve uzak gelecekte neler yapacağını çok hassas bir teraziye koyarak tartması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Zileli, Türkiye'nin içine girdiği ittifakta güvenilir ve Suriye'ye elini uzatan ülke olmak zorunda olduğunun altını çizerek, sürekli arka planda kalmayı tercih eden Çin'in Devlet Başkanı Çin Ordusu'na "hazır olun, her an her şey olabilir" dediğini dile getirdi. Uluslararası önemli gazetelerin yazarlarının "fiili olarak üçüncü dünya savaşı başladı" ifadelerini kullandığını belirtti.

"HDP ZATEN BAŞTAN KAYBETMİŞ BİR PARTİDİR"

HDP'nin üçüncü olağan kongresi ve sonrasında gelen tepkiler hakkında Ümit Zileli, "kongre bir felaketti, eşit yurttaşlık, ortak vatan pankartlarının yanı sıra Abdullah Öcalan'ın posterini açmaları her şeyi ortaya koyuyor. Ancak Pervin Buldan için 2008 ile 2015 arasında yaptığı konuşmalar için dava açılıyor dendiğinde, aklıma Buldan'ın iktidarın önünü açmasıyla İmralı'ya devletin motoruyla giderek, Öcalan ile defalarca kez görüşmesi geliyor" dedi. Zileli, o dönem AKP'nin içinden çok önemli isimlerin bile "Sayın Öcalan'ın fikirleri çok değerli, bize çok katkıda bulunuyor" tarzında açıklamalar yaptığına değinerek, bu durumda 2008 ile 2015 arasında yaptığı konuşmalar sebep gösterilerek dava açılmasının pek inandırıcı olmadığını ifade etti. Ümit Zileli, "HDP'nin ne olduğu ve kiminle beraber hareket ettiği en başından beri belliydi, yapmış oldukları açıklamalar sadece bugünün değil, dünün de açıklamalarıdır" dedi. Zileli, "HDP zaten baştan kaybetmiş bir partidir. Burada son söz Kandil'indir ve parti Kandil'in söylediklerini uyguluyor.