ABD'de Hükümetin Faturası 8 Milyar Dolar

ABD'de Hükümetin Faturası 8 Milyar Dolar

Kongre Bütçe Ofisi, ABD'de federal hükümetin kapatılmasının, 2018 yılının son çeyreğinde 3 milyar dolarlık bir düşüş yaşayan Amerikan ekonomisine yaklaşık 8 milyar dolar zarar verdiğini açıklayarak, "Eğer hükümet beş haftadan daha uzun bir süre kapalı kalsaydı bu zarar çok daha büyük olurdu." açıklamasında bulundu.

Kapanışın, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,1 oranında düşen reel gayri safi yurt içi hasıla seviyesinin 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0,2 oranında bir düşüşe yol açtığı tahmin ediliyor. Dengenin sağlanması için yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde ekonomide yüzde 0,1 oranında sıçrama olması gerekiyor ancak yetkililer, hükümet kapatılması nedeniyle kaybedilen 3 milyar doların hiçbir şekilde geri kazanılamayacağı konusunda uyarıyor.

Kongre Bütçe Ofisi'nden yapılan bir diğer bilgi paylaşımında ise kapanış sırasında federal izinler ve krediler alan işletmelerin yaşadığı sorunların, bu şirketleri yatırımları ertelemeye ittiğini ortaya koyarak, "Kısmi kapatma beş haftadan uzun sürseydi, tüm olumsuz etkiler giderek daha önemli hale gelecekti" ifadesine yer verildi.

Trump'ın güney sınırına duvar yapma mücadelesi, ABD'nin giderek daha ciddi bir mali pozisyona girmesi sonucunu doğuruyor. Kongre Bütçe Ofisi'nin yaptığı bir değerlendirmeye göre, 2019-29 dönemine ait bütçe ve ekonomik görünüme bakıldığında ABD'nin bu yıl 900 milyar dolarlık bir federal bütçe açığı bulunuyor. Bu rakam gayri safi milli hasılanın yüzde 4.2'sini tekabül ediyor ve bu veriler ışığında 2022'de yılda 1 milyon dolardan fazla bir açığın olabileceği öngörülüyor.

ABD'de son 50 yılda GSYİH'da yıllık açık 2,9 civarında seyrederken, önümüzdeki yıllarda bu açığın yüzde 4,1 ila 4,7 arasında olması bekleniyor.

Bütçedeki açık kısmen, Kongre'de 2017 ve 2018 yıllarında yapılan kamu harcamalarındaki artışlarla birlikte 1,5 milyon dolarlık bir vergi indiriminin de bir sonucu.

Öte yandan Kongre Bütçe Ofisi yöneticisi Keith Hall'a göre ABD ekonomisi, açığı kapatmak için gereken büyüme hızına sahip değil. Hatta ekonomik büyümenin 2,3'e kadar düşeceği tahmin ediliyor.

2024'ten 2029'a kadar, büyüme bir yılda ortalama yüzde 1,8 olacak, çünkü öncelikle iş gücü geçmişte olduğundan daha düşük olacak. Bir başka düşüş ise başkanının kotaları nedeniyle olacak ve bu da reel GSYİH'yi 2029'a kadar yüzde 0,1 azaltacak. 

Kongre Bütçe Ofisi'ne göre bu açıklar devam ettikçe, federal borç giderek büyüyecek. Öyle ki, federal faiz ödemeleri harcamalarının, 2025 yılına kadar ABD savunma harcamalarının tamamını geçeceği öngörülüyor.

Kaynak: Financial Times – Sam Fleming