“ABD, Hegamonik Konumundaki Aşınmayı Durdurayım Derken, Hızlandırabilir”

“ABD, Hegamonik Konumundaki Aşınmayı Durdurayım Derken, Hızlandırabilir”

Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi İktisadî İdarî İlimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Kerem Gökten, dünyadaki küreselleşme, korumacılık, ticaret savaşları ışığında Çin'de düzenlenen uluslararası ithalat fuarını değerlendirdi. Gökten, komünist bir parti yönetimindeki Çin'in küreselleşmeyi savunurken, yıllar yılı soğuk savaş döneminde özgür dünyanın lideri olarak kendini takdim eden ABD'nin ise korumacılığı savunduğunun altını çizdi.

CRI TÜRK'de Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Kerem Gökten ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını şu şekilde özetledi; "Trump yönetimi Mart ayından bu yana izlediği politikalarla müttefiklerini bile rahatsız ediyor. Trump yönetiminin korumacılık siyaseti başlangıçta çelik ve alüminyuma getirilen vergilerle başladı ve bundan da birçok ülke etkileniyordu dolayısıyla genel bir önlem havası vardı. Ancak zamanla bu korumacılık siyaseti Çin'e odaklandı. Çin de karşı bir misillemede bulunarak, özellikle ABD'nin tarım ürünü ihracatını etkileyen, aynı oranda bir karşılık verdi. Bunun sonucunda Trump da Eylül ayında başlattığı bir uygulamayla 200 milyar dolarlık Çin'in ihracatını tehdit eden yeni bir korumacılık tarifesini yürürlüğe sokuldu. ABD, Trump'a izlettiği bu yöntemle ummadığı bir sonuca yol açabilir. Hegamonik konumundaki aşınmayı durdurayım derken, hızlandırabilir".

"Xi Yönetimi, Küreselleşme ve Çok Yönlü Ticaret Sistemini Geliştirme Yolundaki Kararlılığıyla Öne Çıkıyor"

Kerem Gökten, sözlerini şöyle sürdürdü; "Xi yönetimi, küreselleşme ve çok yönlü ticaret sistemini geliştirme yolundaki kararlılığıyla öne çıkıyor. Xi yönetimi, birinci uluslararası ithalat fuarını düzenledi ve fuar öncesinde bir dizi gümrük vergisi indirimini yürürlüğe soktu. Büylece tekstil, inşaat malzemeleri, elektomekanik gibi ürünlerde yüzde yirmi beşlik bir indirim yapılarak, fuar öncesi bir mesaj verildi. Fuara 130'dan fazla ülke, yaklaşık 4 bin firma katılıyor ve tüm bu ticarî soğukluğa rağmen, bunların 200'e yakını ABD şirketi. Xi Jinping yaptığı konuşmada, daha fazla ithalat yapacakları, tarım, madencilik, otomotiv imalat sektörünü dışa açakları doğrultusunda dünya kamuoyuna mesajlar verdi. Şimdi fuar sonrasında tüm gözler Arjantin'de düzenlenecek olan G20 zirvesinde olacak. ABD, kazananı olmayan bu savaşı daha ne kadar sürdürecek, bunu hep birlikte göreceğiz".