90'lı yıllardan itibaren Japonya'nın ekonomisi durgun

90'lı yıllardan itibaren Japonya'nın ekonomisi durgun

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Atlı Japonya siyasetindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Japonya'nın yeni başbakanına kavuştuğunu belirterek sözlerine başlayan Altay Atlı, "Hatırlanacağı üzere Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sağlık sorunlarını ileri sürerek istifasını sunmuştu. Bundan sonra da Japonya yeni bir sürece girmişti ve bu süreç de sonuçlandı. Liberal Demokrat Parti'den Yoşihide Suga, ülkenin 99. Başbakanı seçildi. Aslında yeni Başbakan Yoşihide Suga tanınmış bir isim. Ülke ekonomi başta olmak üzere birtakım sorunlar yaşıyor. Pandemi de bu sorunları şiddetlendirdi. Başbakan Suga, önemli bir dönemde görev alacak." dedi.

Eski Başbakan Şinzo Abe'nin 8 yıl görev yaptığını dile getiren Atlı, "Abe döneminde ekonomi, reformlar ve diğer alanlarda tam istenilen seviyeye gelinmese de belirli bir istikrar sağlanmıştı. Şöyle ki, Abe'den önceki 8 yılda 8 başbakan değişmişti. Abe ile birlikte 8 yıl kesintisiz bir iktidar söz konusu oldu. Bu istikrarda belirli bir istikrar da üretmedi değil. Şimdi bu istikrar tekrar yakalanacak mı ve üstüne konulabilecek mi? Bunları zamanla göreceğiz." diye konuştu.

Yeni Başbakan Suga'nın göreve gelmesinin sürpriz olmadığını söyleyen Atlı, "71 yaşındaki siyasetçi,  Abe hükümetinde de görevler aldı. Abe'nin sağ koluydu bile diyebiliriz. Çok ön planda bulunmayan ama iş bitirici özelliğiyle başarılı bir siyasetçi olarak biliniyor. Suga'nın göreve gelmesi Abe ile başlayan reformların devam edeceği şeklinde de okunabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Japonya'nın siyaset sisteminden de bahseden Atlı, "Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Japonya'yı işgalinin tamamlanmasından bu yana birkaç aralık dışında ülkeyi Liberal Demokrat Parti yönetti. Japonya'da siyaset daha çok parti içindeki mücadele ve güç yarışları üzerinden şekilleniyor. Bu güç mücadelesinde ön plana çıkan ismin partinin yönetimine geçmesi ve bundan da neredeyse otomatikman başbakan olması. Suga'da da bunu gördük, gelenek değişmedi. Suga, Liberal Demokrat Parti'nin başına geçtikten sonra parti içindeki oyların yüzde 70'ni alarak geçtikten sonra Japonya Parlamentosu'nda alt kanadında yapılan seçimde 465 parlamenterin 314'ünün üst kanadında da 240 oyun 142'sini alarak başbakan seçildi, beklendiği üzere." ifadelerini kullandı.

Başbakan Suga'nın olabilecek en zor şartlar altında görevi devraldığın aktaran Atlı, "Kuracağı yeni ekiple ne kadar başar sağlayabileceğini hep birlikte göreceğiz. 90'lı yıllardan beri Japonya'nın ekonomisi durgunluk içerisindeydi. Abe ile reformlar başlamış ama istenilen yere gelinememişti. Koronavirüs vakalarının tekrar artma riski var. İkinci dalga yaşanır mı? Yaşanırsa Japonya ekonomine etkisi nasıl olacak. Bunlar ciddi bir belirsizlik yaratıyor. Ertelenen Tokyo Olimpiyatları 2021 yılında yapılabilecek mi? Bu çok önemli bir konu. Yine ertelenirse bu kez Tokyo Olimpiyatları tarihe karışır. 2021 Ekim ayında genel seçimler var. Erken seçim de söz konusu olabilir. Böyle bir tablo Suga'yı bekliyor." dedi.