6. Çin Ürünleri Fuarı başladı

6. Çin Ürünleri Fuarı başladı
6. Çin Ürünleri Fuarı başladı
6. Çin Ürünleri Fuarı başladı

Avrasya bölgesindeki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir platform olarak görülen "Çin Ürünleri Fuarı" (China Homelife Turkey), Hangzhou Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hu Wei, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ateşesi Huang Songfeng'in katılımı ile İstanbul Fuar Merkezi'nde açıldı.

Çinli üreticilerle Türk alıcıları bir araya getiren fuar 6'ncı kez ziyaretçilere kapılarını açarken, 12 bin metrekarelik alanda, 600'e yakın Çinli firma stant açtı.

Fuarda, Türk Standartlarına uygun olarak tüm kontrollerden geçmiş tekstil, hazır giyim ve aksesuarları, ev tekstili, inşaat malzemeleri, el aletleri ile hırdavat, ev gereçleri, elektrikli ev aletleri, mobilya, elektronik eşyalar, hediyelik eşya, züccaciye, mutfak ve banyo armatürleri, gıda, lojistik, LED ve aydınlatma ürünleri başta olmak üzere 50 binin üzerinde ürün sergileniyor.

25 Mayıs'a kadar açık kalacak olan fuarda Anadolu'dan ve Avrasya bölgelerinden 2 bin 500 VIP satın alım heyetinin ağırlanacağı ve 650'nin üzerinde ikili iş görüşmesinin yapılacağı aktarıldı.

Fuarın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Hangzhou Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hu Wei, nisan ayında Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu'nda dile getirdiği ortak istişare ile paylaşım ilkesini izleyerek, karşılıklı iş birliklerini derinleştirip ticari risklere karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Çin Ürünleri Fuarı'nın aynı zamanda, ortak kalkınma girişimleri için faydalı olacağını kaydeden Wei, "Bu organizasyon Çin-Türkiye ekonomi ve ticaret ilişkilerini ilerletme yolunda önemli bir çaba. Türkiye, 'Kuşak ve Yol İnisiyatifi' güzergâhı üzerinde önemli bir ülke konumunda. 2018 yılının temmuz ve kasım aylarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping sırasıyla Güney Afrika ve Arjantin'de bir araya geldiler. İki devlet lideri yakın temas içerisinde iletişimi sürdürerek Çin-Türkiye stratejik iş birliğini daha ileri bir seviyeye getirdiler." diyerek Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin gelişimini vurguladı.

Öte yandan 2018 yılında, Hangzhou ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yüzde 5 artışla 700 milyon dolara ulaştığının altını çizen Wei, "Fuarımızın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesiyle, Hangzhou ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da güçleneceğini ve birlikte ekeceğimiz tohumların hasadını da birlikte paylaşacağımızı umuyorum." dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ise, "Özellikle İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminin her yıl katlanarak artıyor olması ülkemiz için mutluluk verici. İş dünyasından Çinli konuklarımızı İstanbul'da misafir etmekten duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum." diyerek sıcak mesajlar verdi.

Konuşmasında dünyada yaşanan ticari gerginliklere değinen Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ateşesi Huang Songfeng, yaşanan bu gerginliklerin sonunda bir kazanın olmayacağını dile getirerek, fuarın Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin gelişimi için önemli fırsatlar yarattığını bildirdi.

Haber: Mehmet Emre Öztürk