25. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı

25. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı

Enerji sektörünün önemli temsilcilerini bir araya getiren 25. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI 2019), İstanbul Fuar Merkezi'nde ziyaretçilere açıldı.

Türkiye'deki enerji iş birliklerinin güçlendirilmesi amacıyla hayata geçirilen fuar 28-30 Mayıs'ta İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek. ICCI 2019'a enerji sektöründeki teknolojik gelişmeler, dijitalleşme yönelimi ve değişen iş biçimleri doğrultusunda 15 bine yakın kişinin katılması bekleniyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin "Kuşak ve Yol İnisiyatifi" doğrultusunda, Türkiye'de Eren Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile iş birliğine giden Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi de fuarda yerini aldı.

1954 yılında kurulan Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi uluslararası alanda en büyük üretim kapasitesine sahip enerji firması olma başarısını gösterirken, Termik, Hidroelektrik, Nükleer, Rüzgâr Santralleri ve Kombine Çevrimli Gaz Santraller başta olmak üzere sahip olduğu ileri teknoloji ve tecrübelerle tüm dünyada adını duyurmuştu.

Eren Enerji Üretim Anonim Şirketi ile 1,3 milyar dolar bütçeye sahip, 2 X 660 MW'lık ZETES III Projesi için 23 Ocak 2013 anlaşma imzalayan Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi, Eren Enerji'nin 3. Termik santrali çalışmalarına Zonguldak'ın Muslu bölgesinde başlamıştı. 

Fuar kapsamında bir araya geldiğimiz Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi İstanbul Temsilcisi Pan Sheng ve Eren Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi Sözleşmeler ve Planlama Müdürü Ömer Buğer, CRI Türk'e özel açıklamalarda bulunurken iki firmanın iş birliği süreci hakkında bilgiler verdi.

Türkiye'de enerji piyasanın çok geniş olduğunu dile getiren Pan Sheng, "Türkiye piyasasını uzun süredir takip ediyorduk. Bu kapsamda Eren Elektrik Üretim Anonim Şirketinin enerji ortağı aradığını öğrenip temasa geçerek enerji üretimi konusunda iş birliği yapmaya karar verdik. 23 Ocak 2013'te Çin'in Harbin şehrinde 2*660MW'lık ZETES III Projesi için sözleşme imzalayarak ve ortak çalışmalarımıza başladık. Türkiye Kuşak ve Yol güzergahı üzerinde yer alan bir ülke. Bu yüzden söz konusu proje Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında iki devlet tarafından da desteklendi." diye konuştu.

Öte yandan Eren Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile "EPC" modeli ile iş birliği yaptıklarını belirten Pan Sheng, "Tasarım, tedarik ve montaj çalışmalarını biz yaparken inşaat çalışmasını ise Eren Elektrik Üretim Anonim Şirketi yaptı. ZETES III projesinin tamamlanmasıyla firmamız, Çin teknolojisi, Çin yönetimi, Çin hızı ve Çin kalitesini en iyi şekilde ortaya koydu." diyerek, projenin beklenen tarihten iki buçuk ay daha erken bitirilerek 2016 eylül ayında teslim edildiğinin altını çizdi.

Eren Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile yapılan iş birliği ile Zonguldak'taki fabrika 2300 Çinli işçinin Türk işçilerle birlikte ortaya emek koyduğunu söyleyen Sheng sözlerini şöyle tamamladı:

 "Türk iş arkadaşları bizim geleneklerine saygı gösterdi. Çin'in Bahar Bayramı arifesinde Eren firması bir müzik grubunu fabrikaya çağırdı ve bizim için özel bir parti yaptı. Çok mutlu olduk. Ayrıca firmamız Zonguldak'ta çalışmalarını sürdürürken çevrenin korunmasına ve yerel halkın yaşamını etkilememesine büyük önem verdi."

Eren Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi Sözleşmeler ve Planlama Müdürü Ömer Buğer ise, ZETES I projesini Avrupalı firmalar ile hayata geçirdiklerini ancak ZETES II ve ZETES III projelerinde Çinli firmalarını tercih ettiklerini kaydederek, "ZETES III projesinde Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi ile özverili bir çalışma elde ettik. Ekipmanları çok hızlı şekilde teslim edip montajlarını kısa sürede tamamladılar. Projeyi bize beklenenden iki buçuk ay daha erken teslim ettiler. Bundan sonraki süreçte de yıllık bakım ve mühendislik hizmetlerinde, geliştirme işlemlerinde Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi ile ortak çalışmalar yapacağımızı umuyoruz." sözleriyle Harbin Uluslararası Elektrik Limited Şirketi ile olan çalışmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Haber/Fotoğraf: Mehmet Emre Öztürk