“19 Mayıs 1919 ruhuyla çözüm olmaya çalışacağız”

“19 Mayıs 1919 ruhuyla çözüm olmaya çalışacağız”

Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Yıldırım Gençer, 19 Mayıs'ın 100. yıl dönümü hazırlıklarından bahsederek, Türkiye'nin içinde bulunduğu zor dönemi değerlendirdi.

Gençer, 100 yıl önce düşmanın yurdu bilfiil işgal ettiği ve orduların terhis edildiği, milletin ise bitap düştüğü şimdiye göre daha da zor bir dönem geçirdiğini dile getirdi.

Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Yıldırım Gençer, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp, sunduğu Manşet programına katıldı.

1919'da içinde olunan olağanüstü durumda, Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuru'na binerek, Samsun'a doğru hareket etmesiyle karabulutların üzerinde bir güneş doğduğunu ifade eden Gençer, şunları söyledi:

"Mustafa Kemal Atatürk, yüzünü Türk milletine dönerek, Bandırma Vapuru ile Milli Mücadele'yi başlattı. 19 Mayıs, bence Türkiye ve Türk gençliğine umutsuzluğun olmadığını, en umutsuz görünen durumda bile kararlılık, tecrübe, program, enerji ve millete duyulan güvenle bu şartlardan çıkılabileceğini gösterdi. Bizler, 19 Mayıs 2019'da Beşiktaş'ta gerçekleştireceğimiz eylemde, Türkiye'nin içinde bulunduğu zorlu dönemde 19 Mayıs 1919 ruhuyla çözüm olmaya çalışacağız."

"TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİ BAĞIMSIZLIKTIR"

"19 Mayıs 1919'da belki de kimse bir Milli Mücadele ya da bağımsızlık inancına sahip değildi." diyen Gençer sözlerine şöyle devam etti:

"O sırada İstanbul Hükümeti İngiliz mandacılığında karar kılmış, Anadolu'da da Amerikan mandacılığı tartışılıyordu. Bu Amerikan mandacılığının temeli de Türkiye'nin mevcut şartlar içinde tek başına özgürleşemeyeceği fikriydi. Amerikan mandacılığını, bugünün mandacılığı ile aynı kefeye koymamak lazım ama yine bu umutsuzluğun getirdiği bir fikirdi. Fakat sadece Mustafa Kemal Atatürk değil, aynı zamanda kendine Atatürk'ün Gençleri diyen bir gençlik teşkilatı olarak örnek aldığımız başka insanlar da var. Mesela Sivas Kongresi'nde İstanbul Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'den kalkıp gelen Tıbbiyeli Hikmet, 'Manda ve himaye kabul ederseniz Paşam, sizi de vatan kurtarıcısı değil, vatan batırıcısı ilan ederiz.' diyor. Gerçekten de Türk milletinin karakteri bağımsızlıktır. 19 Mayıs 1919'un önemi de bugün Türkiye'nin yeniden emperyalizme karşı büyük mücadeleler içerisine girmiştir. Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı cephelenen ABD, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan bloğuna karşı bir tavır sergileyen Deniz Kurdu Tatbikatı, Türkiye'nin en kapsamlı deniz tatbikatlarından biridir. Yeniden PKK ve FETÖ terör örgütleri başlarını kaldırmaya çalışıyor ama Türk Silahlı Kuvvetleri orada mücadele ediyor. Ege'de, Yunanistan'ın geçen aylarda kıta sahanlığını artırma yaklaşımlarına karşı bir mücadele veriyor. Türkiye yeniden dört bir yanından saldırı altında fakat büyük bir tecrübe ve birikime sahip olduğu için ülkemiz bu şartlar altından çıkmayı başaracak. Biz de burada gençlik olarak elimizi taşın altına koyuyoruz ve Türkiye'nin bağımsızlığı için gençlik 100 yıl boyunca olduğu gibi 100 yıl sonra da yeniden görev başında diyoruz."

TGB 19 MAYIS ETKİNLİKLERİ

19 Mayıs'ta il teşkilatlarını İstanbul'a yönlendirdiklerini ve o gün TGB'nin merkezinin Beşiktaş Meydanı olacağını vurgulayan Yıldırım Gençer, diğer şehir merkezlerindeki etkinliklere de dahil olunacağını dile getirdi. Hemen hemen tüm şehir merkezlerinde etkinlik gerçekleştirileceğini de sözlerine ekleyen Gençer, İstanbul'daki eyleme çeşitli sebeplerle katılamayan arkadaşlarının da bu kutlamalarda yer alacağını ifade etti. Beşiktaş İskele Meydanı'nda saat 15.00'da 6. Filo'nun denize döküldüğü anlamlı Dolmabahçe güzergâhında bir yürüyüş başlatacaklarını da belirten TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, 18.00'da da Maçka Küçükçiftlik Park'ta 100. Yıl şöleni gerçekleştirileceğini açıkladı.