“1800'lerde emek sömürüsü adına yaşanan her şey günümüzde devam ediyor”

“1800'lerde emek sömürüsü adına yaşanan her şey günümüzde devam ediyor”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadınların karşı karşıya olduğu sorunları ve Genel Sağlık İş Sendikası'nın yaptığı ankete göre öncelikli problemin kadınların ücret düzeyinin düşüklüğü çıkmasını değerlendirdi.

Güllü, 1800'lü yıllarda emek sömürüsü adına yaşananlardan sonra 8 Mart'ın bir anma günü olarak ilan edildiği dönemde var olan sorunların neredeyse tümünün günümüzde de devam ettiğini dile getirdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programına katıldı.

Bugün eşit işe eşit ücret almayan kadın arkadaşlarımız, sendikalılaşamayan, sigorta güvencesinden mahrum kalan ve bu nedenle işten kolayca çıkarılabilen işveren özgürlüğüne midahale edilemediğini belirten Güllü, şunları söyledi:

"İstismar olaylarının yüzde 700 oranında arttığı bir süreç içinde gerçekten durum vahimdir. Bunun yanı sıra da koruma adı altında uygulanmış ve neredeyse ömrümüzü verdiğimiz 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddet yasası, ayrıca Uluslararası İstanbul Sözleşmesi'nin imzadan çekilmesi ile uygulama maddelerinde kadına kazanımların geriye alınması konulu konuşmalar gerçekleşiyor. Hedef halindeyiz, aile düşmanı ve Mor Çetele şeklinde adlandırılıyoruz artık. Eski kazanımların farklı aşamalardan geçebileceğini görüyoruz. Özellikle, özellikle üniversitelerin YÖK belgesi ya da tutum belgesi dediğimiz belgeden, toplumsal cinsiyet eşitliği yerine, adalet eşitliği ki buna ben aynı zamanda merhamet adaleti diyorum, işte bunun kaldırılması söz konusu. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi'nin rafa kaldırılması ve her şeyi bir tarafa bırakırsak, 8 Mart akşamı kadınların Taksim'de yapacağı yürüyüş için tüm arterler ve yan yollar kapatılmıştır. Her yıl 8 Mart akşamı bir sataşma ya da kaza olmadıkça tatlılıkla, kadın kadına kendini gösterebilecek ve kazanımlara sahip çıkmak amacıyla düzenlenen bir eyleme bile artık izin yok."

"Kadın cinayetlerindeki ciddi artış, medya sayesinde görünür olmadı"

Kadın cinayeti sayısındaki artışın medyaya yansımasındaki durumla ilgili olduğunu savunanların görüşlerini değerlendiren Canan Güllü, sözlerini şöyle konuştu:

"Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu bir acil yardım hattı işletiyor ve bunun medya ile görünür olduğu savına güçlü bir sesle karşı çıkan bir kadınım. Bize gelen çağrılarda şiddetin hane içinde hangi boyutlarda olduğunu yakın tanıklarıyız. Anlatılan ayrıntılar, bizde gizlilik nedeniyle açıklanmadığı için sizinle paylaşamıyoruz ama bunlar medya sayesinde görünür olmadı. Kadınlar güven duydukları için yargıya ve bize başvurmaya başladı. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi olduğu için hukukun koruyucu olacağına inanarak artık şiddete dayanmamak adına yola çıktılar. Acil yardım hattını arayan arkadaşların hukuki mücadelesinde Türkiye'deki 79 baroyla irtibatını sağlıyor, destek ve yol gösterici oluyoruz. Kadın cinayeti sayısında artış var ve bu artış yasaların uygulanmamasından daha farklı noktalara da kayma gösteriyor. Sadece kadına karşı şiddet değil, 'Ben öldürürsem, şu kadar ceza alırım' diye hesaplamaların yapıldığı günlere geldik."