“12 Eylül Anayasası'nın Yapım Süreci Daha Demokratikti”

“12 Eylül Anayasası'nın Yapım Süreci Daha Demokratikti”

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 12 Eylül darbesinden sonra yapılan ve çok eleştirilen anayasanın yapım sürecinin son anayasa değişikliği sürecinden daha demokratik geçtiğini savundu. Çıray, "Hiç olmazsa bir kurucu meclis kurmuşlardır ve burada bunu bir süre tartıştırmışlardı" dedi.

Çıray, şimdi Türk milletinin önüne getirilen anayasanın kapalı kapılar ardında hazırlandığını ve Venedik Komisyonu kriterlerine aykırı olarak Türk milletinin yeteri kadar bilgilenmesine imkân verilmeden referanduma sunulacağını belirtti.

Çıray, CRITÜRK FM'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında CHP olarak millete öncelikle bunun bir genel seçim olmadığını ve verecekleri kararla bir iktidar değişikliğinin ortaya çıkmayacağını anlatacaklarını söyledi. Çıray, referandum sonucunda olası Anayasa değişikliği ile bir rejim değişikliği ve tek adam rejiminin ortaya çıkacağı görüşünü dile getirdi. Çıray, "Millet kendi geleceği hakkında karar verecek. Bu, bir Recep Tayyip Erdoğan eleştirisi değil. Eğer sağlıklı yapılıyorsa anayasa değişiklikleri bir milletin hayatında yüzlerce yıl kalacak değişiklerdir. Bu süreçte haber alma özgürlüğünün sonuna kadar açık olması, adil propaganda ortamının bulunması lazım" diye konuştu.

"HDP Ne Yapacağına Karar Veremedi"

Çıray, CHP ile HDP'nin birlikte hareket ettikleri şeklindeki iddialara ilişkin olarak da "HDP'nin nasıl bir karar vereceğini hiç düşünmedik. Ama tahminim henüz karar vermiş değiller" ifadesini kullandı.

HDP'nin TBMM'de Anayasa değişikliğine hayır oyu vermediğini ve oylamaya katılmayarak tavırlarını ortaya koyduklarını hatırlatan Çıray 2010 referandumuna da gönderme yaptı.

HDP'nin 2010 referandumunda oylamayı boykot ederek zımni olarak AKP'ye destek verdiğini ifade eden Çıray, "Şimdi de benzer bir durumun ortaya çıkmayacağını söyleyemeyiz" dedi.