Yeşilçam'ın “Şişko Nuri”si Kent Müzesi'nde yaşatılıyor

Yeşilçam'ın “Şişko Nuri”si Kent Müzesi'nde yaşatılıyor
Yeşilçam'ın “Şişko Nuri”si Kent Müzesi'nde yaşatılıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi'nde kalan ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede geçen yıl 18 Ağustos'ta hayatını kaybeden "Şişko Nuri" lakaplı 68 yaşındaki sanatçı Sıtkı Sezgin'in hatırasının, Kent Müzesi'nde yaşatılması için yapılan çalışmalar tamamlandı.

Yeşilçam'da 300'den fazla filmde rol alan Sezgin için Kent Müzesi'nde özel bölüm hazırlandı. Sezgin'in rol aldığı filmlerde hayat verdiği karakterler, fotoğrafları, ödülleri ve özel eşyalarının sergilendiği köşe, müze ziyaretçilerinin yanı sıra özellikle çocukların da ilgi odağı oluyor.

Kent Müzesi Rehberi Samet Kayhan, düzenlenen köşenin ilgi gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Yakın zamanda kaybettiğimiz Samsunlu sanatçımız Sıtkı Sezgin için burada bir köşe ayrıldı. Yaklaşık bir sene oldu kendisi vefat edeli. Bu bölümde Sıtkı Sezgin'in nâmı diğer "Şişko Nuri"nin kendi aldığı ödülleri ve onun kıyafetlerini burada sergilemekteyiz. Burası genellikle minik ziyaretçilerimiz için ilgi odağı oluyor. Çünkü hepimizin bildiği üzere "Sezercik" filminde unutulmaz bir film repliği var; 'Babam alacak baba sıpayı. Üstüne binicem, vurcam kırbacı' herkesin hafızasındaki bir film repliği. Bu şekilde Samsun Kent Müzesi'nde onun anısını hatırlatıyoruz insanlara."

Kaynak: NTV