Yeni Çıkan Kitaplar

Yeni Çıkan Kitaplar

"Eylül"

Türk edebiyat tarihinin ilk psikolojik romanı olan Mehmet Rauf'un başyapıtı "Eylül", günümüz Türkçesiyle, yazarla yapılan "Eylül'ü Nasıl Yazdım?" adlu söyleşi ve döneme ait harita, fotoğraf ve kartpostallarla zenginleştirilmiş baskısı ve açıklamalı orijinal metin olmak üzere iki ayrı kitap olarak Can Yayınları'ndan çıktı.

Üç ana karakter etrafında gelişen, İstanbul'un da dördüncü bir karakter gibi dahil olduğu bu romanda kişiler, ruhsal dünyaları en ince ayrıntılarına kadar incelenerek okura sunuluyor.

"Zerdüşt ve Kraliçe-Bir Freddy Mercury Okuması"

Serhat Soyşekerci'nin yazdığı, Altıkırkbeş Yayınevi'nden çıkan "Zerdüşt ve Kraliçe-Bir Freddie Mercury Okuması" okurla buluşmaya başladı.

Kitap, efsane rock grubu Queen'in 1991 yılında hayatını kaybeden solisti Freddie Mercury'nin fikir, söylem ve müziğini odağına alıyor.

"Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar"

Türkiye'nin en önemli sinema eleştirmenlerinden Atilla Dorsay'ın yeni kitabı "Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar" Remzi Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Dorsay bu kitabında, mesleki kariyeri boyunca yaşadığı anılarından bir seçkiyi okurlarıyla buluşturuyor.

"Görkemli Dünya"

Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan Nobel Edebiyat ödüllü Alman yazar Hermann Hesse'in ilk kez Türkçeye çevrilen kitabı "Görkemli Dünya" Everest Yayınları'ndan çıktı.

Hümanist yaklaşımı tüm eserlerinde belirgin bir biçimde görülen Hesse'in okurlarını bir gezgin, şair ve düşünürün doğa, dünya, kendisi ve varoluşla hesaplaşmaya davet ediyor.

"İmparatorlar Mezarlığı"

Joseph Roth, toplumları derinden etkileyen değişimlere neden olan savaşların sıradan insanların yaşamını nasıl acımasız ve geri dönülemez bir biçimde değiştirdiğini, yıkılanın sadece imparatorluklar olmadığını "İmparatorlar Mezarlığı"ndaki benzersiz üslubuyla anlatırken okuru savaş üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

Joseph Roth'un "İmparatorlar Mezarlığı" adlı kitabı, Tekin Yayınevi etiketiyle okurlarıyla buluştu.

"Geçmiş Günlerin Hikâyesi"

H. G. Wells'in ilk olarak 1897 yılında TheIdler dergisinde üç bölüm halinde yayınlanan kitabında Taş Devri'nin nasıl bir dönem olduğunu keşfederken okuyucu Wells'in şaşırtıcı hayal gücüne şahit oluyor.

"Geçmiş Günlerin Hikâyesi", Laputa Kitap Yayınları'ndan çıkarak raflarda yerini aldı.

"Sabahattin Ali Nasıl Yazar Oldu?"

Adnan Özyalçıner'in çocuklar için kaleme aldığı "Sabahattin Ali Nasıl Yazar Oldu?", çağdaş Türk edebiyatının en önemli yazar ve şairlerinden biri olan Sabahattin Ali'nin yazar oluş hikâyesini işliyor.

Bu biyografik anlatı Vapur Yayımları etiketiyle küçük okuyucuların beğenisine sunuldu.