Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Kitap: Devrim, Yeniden

Yazar: Mauro Javier Cardenas

Mauro Javier Cardenas'ın Ekvador'un ekonomik ve siyasal bunalımları içinde yolunu çizmeye çalışan bireylerin hayat hikâyelerine odaklanan romanı "Devrim, Yeniden", Perihan Sevde Nacak'ın çevirisiyle, Timaş Yayınları tarafından yayımlandı.

"Devrim, Yeniden", Cardenas'ın ilk kitabı olmasına rağmen New Yorker, NY Times, Kirkus, LA Book Review, Millions, Publishers Weekly, Electric Literature, Guernica gibi pek çok saygın yayın organında yayımlanan kritiklerde Roberto Bolaño ve Julio Cortázar'ın yanında adı anılıyor.

Kitap, Ekvador'un ekonomik ve siyasal çıkmazlarına çözüm bulmaya çalışan üç çocukluk arkadaşının takıntılı idealizminin hikâyesini anlatıyor.

Ekvador'da Başkan'ın ofisinde çalışan Leopoldo, üniversite eğitimi için Amerika'ya gidip bir daha geri dönmeyen en yakın arkadaşı Antonio'yu ülkeye çağırıyor. Bu noktada üçüncü arkadaş, ülkeden hiç ayrılmamış, yıllarını radyo programıyla halkı uyanışa çağırmakla geçirmiş Rolando dâhil oluyor.  Bir araya geliyorlar, konuşuyorlar, Başkan'a karşı rakip adaylık için kampanya yürütüyorlar... Peki, ya sonuç? Ya gerçek mağdurlar?... Kendileriyle, geçmişleriyle, aileleriyle, çevreleriyle ve seçimleriyle hesaplaşan; zayıflıkları, çelişkileri ve ikiyüzlülükleriyle yüzleşen insanların hikâyesi bu.

Kitap: Sihirbaz Kıvrık Bıyık ve Muhteşem Gösterisi

Yazar: Gülçin Kocabuğa

Genç yazar Gülçin Kocabuğa, "Sihirbaz Kıvrık Bıyık ve Muhteşem Gösterisi" adlı kitabıyla çocuk okurları selamlıyor.

Kocabuğa, bu eğlence ve macera dolu kitapta Kıvrık Bıyık'a odaklanıyor. En büyük hayali çok iyi bir sihirbaz olmak olan ancak ilk gösterisinden tavşan yerine yılan çıkarıyor. Bu gösterisinin ardından asla iyi bir sihirbaz olamayacağını düşünen kahramanımız, hiçbiri kendisini mutlu etmeyen türlü işler denedikten sonra dünyaca ünlü iki sihirbaz kendisini bularak hayatının en büyük sürprizini yaşatıyor.

Başarının ve mutluluğun kaynağının herkesin gösterdiği yol ve yöntemden ziyade kişinin kendi içindeki cevheri keşfetmesi olduğunu vurgulayan "Sihirbaz Kıvrık Bıyık ve Muhteşem Gösterisi", Şeyda Ünal'ın rengârenk resimleri eşliğinde, 3 yaş ve üzeri çocukları KVA Çocuk etiketiyle raflarda bekliyor.

Kitap: Annem, Babam ve Ben

Yazar: İrfan Yalçın

Çağdaş Türk edebiyatının deneyimli kalemlerinden İrfan Yalçın'ın yeni romanı "Annem, Babam ve Ben" ile okurlarını bir kez daha selamlıyor.

Şimdiye dek yazdığı eserleriyle birçok önemli ödülü kucaklayan Yalçın, bu kez bir evin içinde olanları anlatıyor.

Burası, kimsenin çalmadığı bir kapı… Eşiğinden, menteşelerinin arasından, kilidinin deliğinden giren rüzgârın bile çarptığı açlık karşısında donup kaldığı bir ev.

Endişe ve kaygıların tüm odaları doldurduğu bu duvarlar arasında bir yatak. Üzerinde; inme inen, "artık işe yaramaz" denilerek kapıya bırakılan yatalak bir baba. Bedenini yitirmiş bir kadın gölgesi ve bize kapıyı açarak her şeyi anlatan bir çocuk.

Ortasından kömür yüklü trenlerin geçtiği bir kentin isli kokusu, yer altı ölümleri, uzaktaki bir savaşın karartmaları ve sirenleri arasında, yoksul bir sokağın en yoksulu bir evin kapısını aralayan İrfan Yalçın'ın duygu vasılı dünyasını açtığı "Annem, Babam ve Ben", H2O etiketiyle yayımlandı.

Kitap: Ölümsüz Kadın

Yazar: Alain Robbe Grillet

Fransız yazar Alain Robbe-Grillet, 1963 yılında yazıp yönettiği "Ölümsüz Kadın"da İstanbul'un siluetini, İstanbul'a bakışı o denli güçlü bir şekilde yansıttı ki, aradan geçen 56 yıla karşın film belleklerdeki yerini korumaya devam ediyor.

Edebiyatta "Yeni Roman" akımının kurucusu olan Alain Robbe Grillet'nin "Ölümsüz Kadın"ı oryantalist, eril bakışı lime lime doğrarken aynı zamanda nostaljik bir albüm tadı veriyor.

"Ölümsüz Kadın", Kırmızı Kedi etiketiyle çıktı.

Kitap: Kültür

Yazar: Terry Eagleton

Terry Eagleton, sömürgecilikten ve onun neredeyse ideolojik kılıfı olarak ortaya çıkan antropolojiden sanayi Avrupası'na, Alman Romantiklerinden Britanya işçi sınıfına, İrlandalı devrimcilerden kültür endüstrisine, Jakobenlerden 11 Eylül'e ve neoliberal üniversitenin postmodern kültür kuramcılarına uzanan geniş bir yelpazede, modernliğin başlangıcından günümüze uzanan dönemde kültürün serüvenini kapsamlı bir yaklaşımla ele alıyor.

Eagleton'a göre postmodern kültürel farklılık, çeşitlilik ve kapsayıcılık faşizmi, geç kapitalizm piyasa ve tüketim mantığıyla uyum içindedir. Her türlü dışlamaya ve hiyerarşiye karşı durduğunu öne süren bu mutlak kültürelci tutum, tüm radikalliğine rağmen siyasi olarak güçlendirici ve devrimci olmaktan uzaktır. Eagleton, kültüre ilişkin bütünlüklü bir tanım yapmanın imkânsızlığını teslim etse de, kültürün insanlığın küresel ölçekte karşı karşıya bulunduğu acil sorunlardan ziyade, doğrudan siyasetin alanına dair olduğunu, alıştığımız ironik ve keskin eleştirel üslubuyla ortaya koyuyor.

Derleyen: Özlem Karahan