Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Kitap: Merhaba Dünya

Yazar: Hannah Fry

Bir suç işlediğinizde cezanıza kim karar versin istersiniz?: Matematiksel açıdan tutarlı ama empatiden yoksun bir algoritma mı yoksa önyargılı bir hâkim mi?

Sürücüsüz bir araba almak isteseniz bir kaza anında çoğunluğun hayatını kurtarmak üzere programlanmış bir araba mı tercih edersiniz yoksa yolcusunu koruyanı mı?

Peki, araştırmacıların kanserin tedavisini bulmasına yardımcı olacağını söyleseler ailenizin tıbbi tarihini paylaşır mısınız?

Bunlar makinelerin hâkimiyeti ele geçireceği algoritmalar çağına yaklaşırken düştüğümüz ikilemlerden bazıları. Hâlihazırda zaten birtakım kodlar bize ne izleyeceğimizi, nereye gideceğimizi, kiminle randevuya çıkacağımızı, hatta kimi hapse göndereceğimizi söylüyor fakat suç, adalet, sağlık, ulaşım ve para gibi önemli meselelerde kararı algoritmalara bırakmak dünyanın nereye gitmesini istediğimizle ilgili sorular yaratıyor.

"Merhaba Dünya" okurlarını günlük hayatta etraflarını kuşatan algoritmaların karmaşık dünyasına götürüyor. Matematikçi Hannah Fry algoritmaların nasıl oluşturulduğunu, nasıl çalıştığını anlatıp insani önyargıların nasıl koda dönüştürüldüğünü gösteriyor. Gerçek hayattan aldığı ilgi çekici hikâyelerle algoritmaların gücünü anlamamıza, sınırlarını keşfetmemize yardımcı oluyor.

"Merhaba Dünya", Hep Kitap etiketiyle raflarda.

Kitap: Cehennemlik Yürek

Yazar: Clive Barker

Birçok okura göre Clive Barker'ın en iyi kitabı kabul edilen "Cehennemlik Yürek", korku edebiyatının en tekinsiz eserlerinden. Romanın, "Hellraiser" adıyla yine Barker tarafından yazılıp yönetilmiş film versiyonu ise kült korku filmlerinden biri olmuştur.

Frank dünyadaki her türlü hazzı tatmış, yeni hazlar peşinde bir günahkârdır. Lemarchand'ın kutusunun bulmacasını çözerek ona haz vermeleri için dünyaya çağırdığı "Cenobite" denen cehennem yaratıkları akla hayale gelmeyecek dehşetleri de beraberlerinde getirirler. Frank'in ayini gerçekleştirdiği eve taşınan kardeşi Rory ve eşi Julia bir süre sonra evde bazı tuhaflıklar sezmeye başlarlar. Frank kadar günahkâr olan Julia, Cenobite'ların gazabına uğrayan Frank'e yardım etmek için yeni kurbanlar ararken aile dostları Kirsty de Rory'yi kurtarmanın yollarını arar.

Her sayfasında korkuyu ve gerilimi hissettiren "Cehennemlik Yürek", İthaki Yayınları imzası taşıyor.

Kitap: Zehra

Yazar: Nabizade Nâzım

Nabizade Nâzım'ın genç yaşta yazdığı "Zehra", kıskançlık ve sorumsuzluğun yok ettiği hayatları konu edinen bir klasik.

Nabizade Nâzım'ın ölümünden üç yıl sonra, 1896'da Servet-i Fünûn'da tefrika edilen "Zehra" adlı romanı, kıskançlığın ve sorumsuzluğun yok ettiği hayatlardan bir manzara sunar. Psikolojik tahlilleriyle döneminin eserleri arasında sivrilen roman, aynı zamanda 19. yüzyıl sonundaki toplumsal değişime dair de önemli ipuçları taşır.

İstanbul'un ve sakinlerinin kanlı canlı göründüğü bir romandır "Zehra". Şehir hayatına dair, çok az kaynakta karşımıza çıkan ayrıntıları yazar, iyi bir gözlemci olarak satırlarına kaydeder. Boğaz'daki kayık âlemleri, Beyoğlu eğlenceleri, ticaret hayatı, tulumbacılar, emniyet ve hukuk sistemine dair önemli bilgilere romanda sık sık rastlanır.

Yayımlandığı günden beri defalarca basılan "Zehra", bu defa Can yayınları etiketiyle okur karşısında.

Kitap: Şüphe

Yazar: B. A. Paris

Fransa ve İrlanda kökenli yazar B. A. Paris'in yeni romanı "Şüphe", gerilim romanı meraklılarıyla Doğan Kitap etiketiyle buluştu.

Daha önce "Kapalı Kapılar Ardında" adlı ilk romanı da Doğan Kitap tarafından yayımlanan B. A. Paris bu romanında Cass Anderson'ın yaşadığı her anı gerilim yüklü bir hikâye anlatıyor.

Cass, sağanak yüzünden bir an önce evine ulaşmak için kısa ama tehlikeli orman yolunu tercih eder. Yolda park edilmiş bir araba görür ama ne arabayı umursar ne de içindeki kadını… Ertesi gün arabanın içinde gördüğü kadının öldürüldüğünü öğrenir. Bu, Cass için zor günlerin başlangıcı olur. Endişeyle kendini yiyip bitirirken bir şeyleri unutmaya başlar. İlacını alıp almadığını, kapı alarmının şifresini… Unutmadığı şey, arabadaki kadın ve duyduğu korkunç suçluluktur. Bir de izlendiği hissi…

Kitap: Viking Ruhu

Yazar: Daniel McCoy

İletişim Yayınları, Daniel McCoy tarafından kaleme alınan ve dünyanın en ilgi uyandıran halklarından biri olan Vikingleri ele alan "Viking Ruhu"nu okur karşısına çıkardı.

McCoy kitabında yalnızca Viking mitolojisinin 34 hikâyesini aktarmakla kalmıyor, aynı zamanda Nors halkının hayata bakışının, dinî ritüellerinin, pagan yaşam tarzının da geniş bir panoramasını sunuyor.

Odin, Thor, Freya, devler, cüceler, valkürler, Hel, Valhalla, Ragnarok… Dünyada en çok ilgi uyandıran mitolojilerden biri olan Viking mitolojisine dair 34 hikâye, bu kitapta bir araya geliyor. Daniel McCoy bu kitapla Hıristiyanlık öncesi dönemde Avrupa'nın kuzeyinde yaşayan bu pagan halkın dünyaya, insanlığa, kadere bakışını, günlük hayatlarını, dini ritüellerini ve tüm bunları dile getirişlerini yansıtan mitolojilerini farklı kaynaklardan karşılaştırarak okura sunuyor.

Derleyen: Özlem Karahan