Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Kitap: Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz

Yazar: Melisa Kesmez

Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Melisa Kesmez'in ilk kitabı "Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz", İletişim Yayınları tarafından yeniden yayımlanarak okurla buluşmaya başladı.

Kesmez, hayata dair olan her şeyi kendine has diliyle anlattığı bu öykülerinde bazen mutluluk bazen hayal kırıklığı ile dolu bir dünya yaratıyor.

Eserdeki öykülerinde derin yaşanmışlıkların, büyük hayal kırıklıklarının, küçük mutlulukların, irili ufaklı şaşkınlıkların, yenilgilerin, tatlı sarhoşlukların, anların, olasılıkların fotoğraflarını çekiyor Kesmez. Bu fotoğraflarda melankoli de var, tatlı bir esinti de; yalnızlıklar da var, yanlışlıklar da; mutsuzluklar da var, mutsuzluğa nanik yapanlar da…

Kesmez'in bir arkadaşla sohbet ediyormuş gibi hissettiren kalemi dertli ama ruhları karanlık olmayan insanların -en çok da şehirli kadınların- hallerini içtenlikle ve doğallıkla anlatıyor…

Kitap: Yapay Koşullanma

Yazar: Martha Wells

Martha Wells'in Hugo, Locus ve Nebula ödüllü bilimkurgu serisi "Katilbot Günlükleri", serinin ikinci cildi "Yapay Koşullanma" ile okur karşısında.

İlk kitabı "Tüm Sistemler Çöktü" ile hem eleştirmenlerden hem de okurdan tam puan alan serinin bu cildi de kısa süre önce bir Locus Ödülü kazandı.

İlk kitapta edebiyat severlerin tanışıp sevdiği dizi müptelası, muzip robot bu yeni ciltte hem maceralarına devam ediyor hem de karanlık geçmişiyle ilgili daha çok şey öğreniyor.

"Yapay Koşullanma", İthaki Yayınları etiketiyle raflarda.

Kitap: Altıncı Koğuş

Yazar: Anton Çehov

Altıncı Koğuş, Doktor Ragin'in yönettiği akıl hastanesindeki Altıncı Koğuş kilit altındaki hastaların tutulduğu özel bir bölümdür. Kurumda göreve başladığında, düzensizlik, hüküm süren pislik, hijyen eksikliği ve çürümüşlükle savaşmayı deneyen Doktor Ragin, bir süre sonra yılgınlığa kapılıp hastaları kaderlerine bırakmayı tercih eder.

Günün birinde, bu koğuşun sakinlerinden eğitimli bir hasta olan Gromov'la tesadüf eseri tanışmasıyla beraber kurdukları dostluk, saatlere yayılan sohbetleri, başta genç Doktor Hobotov olmak üzere hastanede görevli birçok kişiyi rahatsız eder. Doktor Ragin anlamlandıramadığı bir dizi olayın odağındadır artık.

Öykünün büyük ustası Çehov'un Rus toplumunda bir dönem yaşanan çöküntüleri, duyarsızlığı, harekete geçmek yerine sorunları izlemekle yetinen Rus aydınının halktan kopuşunu gerçekçi yaklaşımıyla kaleme aldığı "Altıncı Koğuş" derin bir toplum çözümlemesi olma özelliği taşıyor.

"Altıncı Koğuş", Can Yayınları'ndan çıktı.

Kitap: Zamana Değen Sorular

Yazar: Duygu Asena

"Zamana Değen Sorular", kadın hakları mücadelesine ömrünü adayan Duygu Asena'nın 1980'li yıllarda çeşitli gazetelerde yayımlanan röportajlarından bir derleme... Sezen Aksu'dan Aziz Nesin'e, Sakıp Sabancı'dan Attilâ İlhan'a birbirinden renkli simalarla yapılan röportajlar bir dönem Türkiye'sinin panoraması.

Siyaset, sanat, edebiyat, eğlence, iş ve spor dünyasının renkli isimleriyle yapılmış ve çok konuşulan bu röportajlar, o dönem Türkiyesi'ne götürüyor bizi. 33 yaşındaki Sezen Aksu, 48'indeki Metin Akpınar, 46 yaşındaki Fatma Girik...

Duygu Asena kitap boyunca gözünü budaktan esirgemeden soruyor sorularını; örneğin Sakıp Sabancı'ya "İlk kez bana söyleyecek bir şeyiniz yoktur herhalde, değil mi? O kadar çok konuşuyorsunuz ki…" diyebiliyor ya da Fatma Girik'e, "Lakabınız Erkek Fatma. Kadına erkek diye iltifat etmek doğru bir şey mi?" diye soruyor. Duygu Asena, Şener Şen'in özel hayatının neden bu kadar bilinmez olduğundan Sezen Aksu'nun gerçekten kıskanç olup olmadığına, Tarık Akan ile Kadir İnanır'ın kavgalı olup olmadığından Orhan Gencebay'ın politik görüşlerini neden açıklamadığına dair pek çok soruyu bütün dobralığıyla, örneğine az rastlanan bir zarafet ve cesaretle dile getiriyor.

"Zamana Değen Sorular", bir zamanlar nasıl yaşadığımızı, neleri merak edip nelere şaşırdığımızı ve daha fazlasını hatırlamak için de bir belge niteliği taşıyor.

"Zamana Değen Sorular" Doğan Kitap etiketiyle raflarda.

Kitap: Zürafanın Boynu

Yazar: Judith Schalansky

Judith Schalansky'nin "Zürafanın Boynu" adlı romanı, Süreyya Turhan çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Yazarın denizcilerle ilgili olan ilk romanı "Mavi Sana Yakışmıyor" ve ikinci kitabı "Ücra Adalar Atlası"nın ardından yayımlanan üçüncü kitabının hikâyesine gelince…

Eski Doğa Almanya'da küçük bir kasabada öğrenci kıtlığından sonu gelmek üzere olan Darwin Lisesi'nde Darwin'in teorisini içselleştirmiş küskün bir biyoloji öğretmeni "Zürafanın Boynu"ndaki esas karakterdir. Standartlara sarılan, uygar ve kültürlü olmayı zafiyet olarak gören Lohmark'ın derslerinde ve özel yaşamında geçerli olan tek şey acımasız doğa yasalarıdır. Her şeyin başlangıcı, doğada olduğu gibi, tanımlamak ve uyumdur. Ders yılı başında öğrencileri isimlerine göre belli bir kategoride görür Lohmark. İtina ile bir isim listesi hazırlar, öğrencileri tanımlar.

Derleyen: Özlem Karahan