Yapı Kredi Kültür Sanat Yenilenmiş Olarak Açıldı

Yapı Kredi Kültür Sanat Yenilenmiş Olarak Açıldı

İstiklal Caddesi'nde 1964 yılından bu yana faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat, yapılan renovasyonun ardından yeniden açıldı. Daha kapsayıcı bir form kazandırılan binanın şeffaf cephesi sayesinde Galatasaray Meydanı'ndan geçenler, kültür sanat merkezinin içindeki etkinliklere tanık olabilecek. Yapı Kredi Kültür Sanat binası ayrıca, İlhan Koman'ın "Akdeniz" heykeline de ev sahipliği yapıyor. Binanın üçüncü katındaki heykel, dışarıdan görünecek şekilde konumlandırılmış.

Binanın giriş katında Yapı Kredi Yayınları'nın tüm kitaplarının bulunduğu yüksek tavanlı, şık bir kitabevi ziyaretçileri karşılıyor. Asma katında bir okuma bölümünün de bulunduğu kitabevinde, çocuk kitapları ve çocuk etkinlikleri için özel alanlar yer alıyor. İlk katında banka koleksiyonlarında yer alan eserlerin sergilendiği müze, ikinci ve üçüncü katında sergi alanları, dördüncü katında ise yine meydandan seyredilebilen büyük bir salon bulunuyor. Tiyatro, söyleşi, konferans, performans ya da film gösterimlerine ev sahipliği yapacak bu salonun tam karşısında mavi neon ışıkla Yapı Kredi'nin kurucusu Kazım Taşkent'in "Biz kültür ve sanatın bankasıyız" sözü ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat binasının beşinci katında İstanbul'a yakışan bir kütüphane şehrin sakinleri ile buluşuyor. 4.000'i nadir eser olmak üzere yaklaşık 80.000'i aşkın kitaba erişilebilecek olan bu kütüphane, edebiyatseverlere İstiklal Caddesi'nin hareketliliğinden uzak, dingin bir alan sunuyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat binasının açılış sergisi "Sarmal" yıl sonuna kadar gezilebilecek. Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez'in üstlendiği "Sarmal", Yapı Kredi'nin koruyucu koleksiyonerlik anlayışını ve kültür sanat birikimini yansıtıyor. Tamamı Yapı Kredi Koleksiyonu'ndan oluşan sergide, toplam 403 parça; sikke, heykel, resim, fotoğraf, video art gibi farklı disiplinlerden eserler yer alıyor.

Günümüzdeki genç sanatçıların eserlerine de yer verilen, koleksiyondan bu özel seçkiyi, sanatseverler 13 Eylül-31 Aralık 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilecek.