Venedik Film Festivali'nde Latin rüzgârı esti

Venedik Film Festivali'nde Latin rüzgârı esti

İtalya'da bu sene 76'ıncısı düzenlenen Uluslararası Venedik Film Festivali 28 Ağustos'ta yönetmenliğini Japon sinemacı Hirokazu Kore-eda'nın üstlendiği The Truth (Gerçek) adlı filmle kapılarını sinemaseverlere açtı.

Birçok iddialı yapımın yer aldığı festivalde gösterilen filmler arasında İtalyan yönetmen ve senaristler Stafano Sollima ve Roberto Saviano imzalı 8 bölümden oluşan ZeroZeroZero adlı dizi en çok dikkat çeken yapımlar arasında yer aldı.

Festivalin 'sinema sergisi' bölümünde gösterilen ve Altın Ayı ödülü için yarışmayacak olan yapım aksiyon sahneleriyle dikkat çekiyor. Dizinin tüm bölümleri Amerika Birleşik Devletleri'nde çekilirken, sinemaseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan İrlandalı aktör Gabriel Byrne baş rolde yer alıyor. Kokain kaçakçılığını olay örgüsüne alan dizi Napolili yazar Roberto Saviano'nun romanından beyaz perdeye uyarlandı.

Venedik'in Lido Yarımadası'nda devam eden festivalde perşembe günü gösterilen A Herdade adlı yapımla dikkat çeken isimler arasında Portekizli yönetmen Tiago Guedes yer aldı. Toprak sahibi köklü ailelerin hayatını anlatan film Portekiz'i 40 sene boyunca yöneten diktatör Salazar dönemine de ışık tutuyor.

Festivalde gösterime giren filmler arasında Fransız yönetmen Robert Guediguian'ın Gloria Mundi adlı yapımı da senaryosuyla ilgi odağı oldu. Filmde hapishaneden yeni çıkan bir mahkumun aileye katılan küçük bir torunla birlikte yeniden aile fertleriyle birleşmesini konu alıyor.

Dünyanın en eski film festivali olan Uluslararası Venedik Film Festivali 7 Eylül tarihinde yapılan törenin ardından son bulacak.

Uluslararası jürinin başkanlığını bu sene Arjantinli yönetmen Lucrecia Martel üstlenirken, festivalde gösterilen tüm filmlerin listesiyse şu şekilde yer aldı:

The Perfect Candidate (Haifaa Al-Mansour)

About Endlessness (Roy Andersson)

Wasp Network (Olivier Assayas)

Marriage Story (Noah Baumbach)

Guest of Honor (Atom Egoyan)

Ad Astra (James Gray)

A Herdade (Tiago Guedes)

Gloria Mundi (Robert Guediguian)

Waiting for the Barbarians (Cio Guerra)

Ema (Pablo Larrain)

Saturday Fiction (Lou Ye)

Martin Eden (Pietro Marcello)

The Mafia Is No Longer What It Used to Be (Franco Maresco)

The Painted Bird (Vaclav Marhoul)

The Mayor of the Rione Sanità (Mario Martone)

Babyteeth (Shannon Murphy)

Joker (Todd Phillips)

An Officer and a Spy (Roman Polanski)

The Laundromat (Steven Soderbergh)

No. 7 Cherry Lane (Yonfan)

The Truth (Hirokazu Kore-eda)

Kaynak: Euronews Türkiye / Kerem Congar