Van'da 2 bin 800 Yıllık At İskeleti Bulundu

Van'da 2 bin 800 Yıllık At İskeleti Bulundu

Van'da bulunan Çavuştepe Kalesi'nde yapılan kazılarda Urartu dönemine ait 2 bin 800 yıllık at iskeleti kalıntılarına rastlandığı bildirildi.

Kalenin kazı başkanı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kente yaklaşık 26 kilometre uzaklıktaki kalede 2014 yılında başlatılan çalışmalarda, şimdiye kadar önemli kalıntıların ortaya çıkarıldığını söyledi.

Bu kalıntıların Urartu döneminde insanların sosyal yaşamları, dini inanışları, ölü gömme gelenekleri hakkında bilgi verdiğini belirten Çavuşoğlu, bölgede bazı kemik parçalarının da ortaya çıkarıldığını anlattı.

Kazılarda ortaya çıkarılan insan ve hayvan kemiklerinin aynı yere gömülmesinin kendilerini şaşırttığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Urartu döneminde kalede ve çevresinde yaşayanların mezarlarının bulunduğu bölge, kaleden yaklaşık bin 200 metre uzaklıktaki yayvan bir tepelik alanda bulunmakta. Kalenin kuruluşundan Urartu'nun yıkılışına değin bu tepelik alan yaklaşık 200 yıl, Çavuştepe'de yaşayan insanların mezarlığı olmuş." dedi.

Çavuşoğlu, bölgedeki kazı çalışmalarında özellikle Urartuların ölü gömme gelenekleri hakkında önemli bilgilere ulaştıklarını anlatarak, "Buna göre iki tür ölü gömme geleneğinin izleri ortaya çıkarıldı. Bunlardan ilki ölülerin yakılarak bir çömleğin içinde gömülmesidir. İkincisi ise ölülerin toprağa ana karnındaki duruş biçiminde ve yan yatırılarak yapılan gömme şeklidir." diye konuştu.