Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu yıl ilki 14-15-16 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali'nin basın toplantısı dün Taksim'deki Akademi Beyoğlu'nda gerçekleşti.

Fethi Gemuhluoğlu'nun "İnsana dost olmak, fikre dost olmak, komşuya dost olmak, coğrafyaya dost olmak, tarihe dost olmak, kendi vücuduna dost olmak, görünene ve görünmeyene dost olmak" felsefesinden hareketle yola çıkan festivalin basın toplantısına Festival Başkanı Faysal Soysal, Festival Genel Sanat Yönetmeni Lütfi Şen, Jüri Üyesi Oyuncu Sezin Akbaşoğulları, sanatçı Anjelika Akbar ve yönetmen Reis Çelik katıldı.

Festival Başkanı Faysal Soysal şöyle konuştu; "Biz Türkiye olarak konumlandığımız coğrafyada çok ayrı bir yerde durmaktayız hem kültürel hem de coğrafi olarak başka ülkelerden farklı tecrübeler ve imtihanlarla karşı karşıyayız. Asya ve Avrupa'da bulunmamız ve ayrıca Osmanlı gibi bir medeniyetin kültürünü ve medeniyetinin tarihini taşıyor olmamız, bize başka sorumluluklar yüklüyor. Anadolu insanı olarak yardım etmeye çalışmışız. Bugün bu çatışma kavga ve savaş ortamında Türkiye'nin dünyadaki konumu dostluk ile ilgili ilişkisi ve yaptığı yardımlar bu dostluğun daha da önemli olduğunu gösteriyor. Bu platformlar, kaynaşmayı ve paylaşmayı yüzde yüz arttıran ortamlardır. Fethi Gemuhluoğlu'nun felesefesindeki dostluğu tartışmaya felsefî olarak yüceltmeye ve geliştirmeye çalışan bir festival olma yolunda ilerlemeye çalışıyoruz. Festivale, dünyanın 76 ülkesinden 800 tane dostluk temalı kısa film başvurdu".

Cemal Reşit Rey'de düzenlenecek olan ödül gecesinde, ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar, sadece film müziklerinden oluşan bir piyano konseri verecek. Akbar festival ve vereceği konser hakkında şu şekilde konuştu; "Özellikle Dostluk temasını alt yapısında taşıyan bir festivale katılmaktan ötürü çok mutluyum. Anadolu ve Türkiye, şu anda fazla hissedilmese de tarihi boyunca kucaklaşma, dostluk, maneviyatın mayasını dünyada en iyi şekilde taşıyan ve yansıtan nadir ülkelerden biridir. Dostluk temalı bir festivalin Türkiye'de olması çok mühim, bu nedenle de teşekkür ediyorum. Ben biliyorsunuz Rusya'da piyano ve beste eğitimi aldım ve bunun yanısıra ciddi bir film müziği eğitiminden geçtim. En sevdiğim besteleme dalı, film müzikleridir. Türkiye'de de bu konuda iki çalışma yaptım; Yavuz Turgul'un çektiği ve baş rolünde Şener Şen'in oynadığı, "Yol Ayrımı" ile "Beni Unutma" filminin müziklerini, ayrıca da birçok kısa film ve belgesel müziği yaptım. Dolayısıyla konuyla gerçekten içiçe olan biriyim. Konserde güzel sürprizler olacağını düşünüyorum, hem Türk filmlerinin müziklerinden oluşan bir potbori hazırladım hem de Türk ve dünya sinemasından film müziklerini ve kendi bestelerimi piyanoya uyarlanmış şekilde çalacağım".

Yarışma Filmleri Seçkisi

SCHOLLYARD BLUES/ İSVEÇ / Maria Eriksson / 16' 36''

HEDIEH / İRAN / Sahar Sotoodeh / 15'

DÜŞ YÜZEYİ/ TÜRKİYE / Aahmet Faruk Arslan /7' 7''

MY LABEL/ BELÇİKA / Janne Janssens / 4' 41''

FARAMOOSHİ/ İRAN / Fatemeh Mohammad /16'

KRAMPON / TÜRKİYE / Abdullah Şahin / 13' 20''

ARTHUR RAMBO/ FRANSA / Guillaume Levil /18'

IMAGE / İRAN / Ehsan Kaffah / 20'

FROM INSIDE/ İRAN / Ramy Gabry / 5'

NAFTALİN/ TÜRKİYE / M.Furkan Daşbilek / 18' 16''

THE LAST TEACHER / KAZAKİSTAN / Alan Rakhmetaliyev / 18'

GÜMÜŞ/ TÜRKİYE / Deniz Telek / 16' 29''

THE SEA SWELLS/İRAN / Amir Gholami / 18' 13''

SHAB E TAVALODBIRTHDAY NIGHT / İRAN / Omid Shams / 20'

OYUNCAK BEBEK/ SERDAR ALTUN / TÜRKİYE / 13' 28''

THE FAREWELL/ KIRGIZİSTAN / Karash Janyshov /15'

IL TRATTO/ İTALYA / Alessandro Stevanon / 15'

Yaşam Boyu Dostluk Ödülü

Bu yıl ilki 14-15-16 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali'nin Yaşam Boyu Dostluk Ödülleri; Yönetmen Reis Çelik, Yönetmen Biket İlhan ile Yeşilçam'ın usta oyuncusu Süleyman Turan'a takdim edilecek.

Jüri Üyesi, oyuncu Sezin Akbaşoğulları ise "Panorama Seçkisi" ile "40 Yıllık Hatır Seçkisi" filmlerini açıkladı.

Kırk Yıllık Hatır Seçkisi

THIRD KIND/ YUNANİSTAN / 30' – Dir. Yorgos Zois

AKHARIN AGHOOSH/ İRAN / 4' – Saman Hosseinpuor

TECAÜL-İ ARİF/TÜRKİYE / 12'17'' – Hasan Kalender

DÖNÜŞ/ TÜRKİYE / 19' 27 ''– Dir. Nesli Özalp Tuncer

THE LOOK/ İRAN / 6' – Dir. Shayan Naghibi

WORDS OF CARAMEL/İSPANYA / 20' 29'' – Dir. Juan Antonio Moreno Amador

QARA YOL/İRAN/15' 56'' – Dir. Leila Noroozi

ICE/ ESTONYA / 20' – Dir. Anna Hints

ÇİZGİLER ARASINDA / TÜRKİYE / 4' 50'' – Şeref Akçay

TABAGHA 4/ İRAN / 18' 23'' – Pedram Ganji

LAST DAYS/ İSPANYA / 14' 47''– Dir. Arturo León Llerena

VADİ / TURKİYE / 10' - Can Erkan –Salih Toprak

ONE HUNDRED YEARS RUNNING/ İTALYA / 17' – Dir. Domenico G.S. Parrino

PARVAZ MAHİHA/ İRAN / 14' 38'' - Mohammad Towrivarian

MERYEM ANA/ TÜRKİYE / 9' 45'' – Hasan Ete

THE FOX/ İRAN / 9' - Sadegh Javadi Nikjeh

İPLER/TÜRKİYE/ 11' – Gökçe Pehlivanoğlu

Panaroma Seçkisi

Dünyada önemli festivallerde gösterilip, çok sayıda ödüle layık görülen bazı kısa filmleri Türkiye'deki sinemaseverlerle buluşturmak amacıyla tasarlanan panorama bölümünde dünya sinemasından 14 film seyirci ile buluşacak.

A WOMAN LİKE ME / NEPAL / 8' 46'' – Dir. Isabel Lilia Morales Bondy

BLUE PETER/ HIRVATİSTAN / 14' 28'' – Dir. Marko Šantić

RELATED BY BLOOD/ İRAN / 30' – Dir. Hossein AMIRI, Pedram PORAMIRI

AVOCADO/USA / 11' – Dir. Darwin Serink

MİĞFER/ TÜRKİYE / 6' 41''– Dir. Ramazan Kılıç

GREY UMBRELLA/ İRAN / 8' 32'' – Dir. Mohammad Poustindouz

OKSIJAN/ UK / 20'– Dir. Edward Watts

CAROLINE / USA /12' – Dir. Celine HELD, Logan GEORGE

TOPRAK /TURKİYE / 18' 50'' – Dir. Alican Durbaş

DROWNING IN SANDS / SUDAN / 31' – Dir. Lucy Provan

FACING MECCA/ İSVİÇRE / 27' 6 ''– Dir. Jan-Eric Mack

KAYIP ZAMAN DÜŞLERİ/ TÜRKİYE /15' – Dir. Faysal Soysal

HAMSA/ RUSYA / 15' 24'' – Dir. Gadzhimurad Efendiev

WRONG DIRECTION/ FRANSA / 9' – Dir. Rodolphe Cappelletti, Julien Botzanowski

PANAROMA SEÇKİSİ UZUN METRAJ

EYES OF THIEF /FİLİSTİN / Najwa Najjar

MARMAULAK / THE LİZARD / İRAN / Kamal Tabrizi

WHERE IS THE FRIEND HOME / İRAN / Abbas Kiarostami

Festival Jürisi

"Kısa Metraj Film Yarışması" ana yarışma kategorisinden oluşurken, yarışmada dereceye girecek filmleri seçecek jüriye Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödüller kazanan ve sinemasıyla adından çokça söz ettiren; Yüksel Aksu başkanlık ediyor. Dünyaca ünlü Amerikalı Senarist ve Yönetmen Najwa Najjar, İranlı Yönetmen Kamal Tabrizi, Türk Yönetmen Tevfik Başer ve Oyuncu Sezin Akbaşoğulları jüride yer alan isimler.

Yarışma Bölümüne 800 Başvuru

Ulusal ve uluslararası platformlarda büyük ilgi gören festivale dünyanın dört bir yanından başvuru geldiğini dile getiren Festival Başkanı Faysal Soysal, Hindistan'dan Filipinler'e, İran'dan Amerika'ya, Brezilya'dan Suriye'ye Fransa'dan Cezayir'e, İsveç'ten Gana'ya, Kırgızistan'a kadar 75 farklı ülkeden başvuru geldiğini belirtti.

Fethi Gemuhluoğlu'nun "dostluk" felsefesinden yola çıkarak düzenlenecek "Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali","Kısa Metraj Film Yarışması"nda dereceye girecek filmlerden 1.'ye 40.000 TL, 2.'ye 20.000 TL, 3.'ye 12.000 TL ile bir kısa filme de 15.000 TL değerinde Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü verilecek.

Haber: Özlem Arıkan Serbez