Turgut Yasalar'ın kaleminden minibüs hikâyeleri

Turgut Yasalar'ın kaleminden minibüs hikâyeleri

Bir yönetmen, yüzlerce yolculuk, sayılamayacak kadar çok hikâye. Turgut Yasalar, minibüs hatlarında tanık olduğu olayları mizahi bir dille anlattı

Uzun yılardır ulaşım için toplu taşımayı tercih eden yönetmen Turgut Yasalar, minibüs yolculukları sırasında şahit olduğu hikâyeleri "Müsait Bir yerde İnecek Var" adlı ikinci kitabında derledi. Sinema ve televizyon sektörüne senarist, yönetmen ve yapımcı olarak birçok film ve dizi üreten Turgut Yasalar, geçen yıl farklı yönetmenlerin ilk filmlerini hangi şartlarda çektiklerini anlattığı "Ben bir dâhiyim ama henüz ilk filmimi çekmedim" adlı kitabıyla yazarlığa adım atmıştı.

Onlarca durak, yüzlerce yolcu, sayılamayacak kadar çok hikâye var. Yolcuların genci yaşlısı, zengini fakiri, zayıfı şişmanı, şoförlerin terbiyelisi, küfürbazı, beyefendisi, haytası, öfkelisi, aşığı... Turgut Yasalar'ın İstanbul'daki minibüs hatlarından esinlenerek kaleme aldığı hikâyeler okuyucuyu empati yapmaya davet ediyor.

İstanbul'daki minibüs yolculuklarında gözlemlediği hayatların ve kişilerin kendisini besleyen vazgeçilmez bir kaynak olduğunu söyleyen Yasalar, "Yıllardır minibüs yolculuklarında o kadar çok hikâye biriktirdim ki, bunların hepsini sinemaya aktarmak mümkün değil. Ben de birikmiş bu hikâyeleri bir kitapta topladım." dedi.

Kaynak: Habertürk