“Troya” operasının Bolşoy başarısı The Times gazetesinde

“Troya” operasının Bolşoy başarısı The Times gazetesinde

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Bolşoy Tiyatrosu'nda Türkiye ile Rusya arasında ilan edilen "2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı" çerçevesinde gösterimi yapılan "Truva" Operası sanatseverlerin beğenisini topladı.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü tenor Murat Karahan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve ünlü balet Tan Sağtürk'ü aynı sahnede buluşturan, Türkiye'deki tüm temsillerinde kapalı gişe oynayan eser, 8 Nisan akşamı 2 bin 500 kişilik Bolşoy Sahnesi'nde yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuldu ve dakikalarca ayakta alkışlandı.

Bolşoy'da sahnelenen ilk Türk operası olan "Truva", sanat tarihinde bir ilke imza atarak, ünlü İngiliz The Times gazetesinde yer aldı.

The Times, "Bolşoy Tiyatrosu'ndaki 'Truva' operası performansı, Türkiye ile Rusya arasındaki turizmi artırmak için bir yıl süren sanatsal alışverişi başlattı." ifadesini kullanırken, eserin hayranlık uyandırıcı, çok büyük bir prodüksiyon olduğunu vurguladı.

"Truva" epik operası, DOB'un 300'ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle dünyanın en önemli tiyatrolarından birisi olarak Bolşoy Tiyatrosu'ndaki birçok sanat eleştirmeni tarafından büyük beğeni kazandı.

"TÜRKİYE-RUSYA KARŞILIKLI KÜLTÜR VE TURİZM YILI"

"2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı"nın açılışı Moskova Bolşoy Tiyatrosu'nda sahnelenen "Truva" operası ile yapıldı.

Eserin Bestesi Bujor Hoinic'e, librettosu Artun Hoinic'e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz'a, koreografisi Volkan Ersoy'a, başrol kostümlerinin tasarımının ise ünlü modacı Atıl Kutoğlu'nun imzasını taşıyor. Eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homeros'un kaleme aldığı "İlyada Destanı", dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşındı.