Trakya'nın Asırlık Eğlencesi 'Pavli' için Geri Sayım Başladı

Trakya'nın Asırlık Eğlencesi 'Pavli' için Geri Sayım Başladı

Sultan II. Abdülhamid'in fermanı ile bölge halkının birlik ve beraberliğinin sağlanması amacıyla 1910 yılında Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesinde başlayan Pavli Panayırı, 108. randevusuna hazırlanıyor.

Halk arasında "Sonbahar panayırı" ve "Pomak bayramı" diye de bilinen panayırı, Pehlivanköy'ün yanı sıra serhat kenti Edirne, liman kenti Tekirdağ ve Çanakkale'deki vatandaşlar da heyecanla bekliyor. Panayırda vatandaşlar hem doyasıya eğleniyor hem de farklı ürünlerin satıldığı tezgahları gezip bir asırlık etkinliğe tanıklık ediyor.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya'nın ayakta kalan tek panayırının bu yıl 108. kez kurulacağını söyledi.

Panayırın 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Açıkel, bir asrı aşkın süredir devam eden panayırın renkli görüntülere sahne olacağını ifade etti.

Panayır kültürünü gelecek kuşaklara aktarmanın mutluluğunu da yaşadıklarını dile getiren Açıkel, panayırda tüm vatandaşların bir araya gelerek, hem eğlendiklerini hem dostluklar kurulduğuna dikkati çekti.

Panayırın II. Abdülhamid'in fermanıyla başlatıldığı için de ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Açıkel, "Trakya'nın bir asırdan fazla ayakta kalan tek panayırı olma özelliğini taşıyan panayırımızda kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Panayır sadece Trakya'ya değil tüm Türkiye'ye hitap etmektedir. Panayırımıza bir gelen her yıl gelmek için can atıyor. Panayırımız sadece yurt içinde değil dünyanın bir çok ülkesinde de biliniyor ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlıyor." diye konuştu.