Tanini Trio ile Melihat Gülses bir arada

Tanini Trio ile Melihat Gülses bir arada

Tanini Trio ile Melihat Gülses bir araya geliyor.

İsmini, Türk müziğinde, 9 komadan oluşan tam ses olarak adlandırılan "tanini"den alan topluluk Tahir Aydoğdu, Bilgin Canaz ve Burçin Büke'den oluşuyor. Tanini Trio, kanun, ney ve piyano üçlüsünün buluşmasına, bu konserde kontrbasta Baran Say ve davulda Erhan Seçkin'i ekliyor. İş Sanat Konser Salonu'nda "Doğunun Batısı, Batının Doğusu" projesi ile yer alacak topluluk, sahnesinde tecrübeli Klasik Türk Müziği yorumcusu Melihat Gülses'i misafir edecek.

1976 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan bölümünü bitiren Melihat Gülses, 2005 yılında Beyrut Konservatuvarı'nda dersler verdi, aynı yıl Londra'daki Hellenic Centre'de düzenlenen ses festivalinde ülkemizi temsil etti. Sanatçı, 1981 yılında girdiği TRT İstanbul Radyosu'ndaki görevine halen devam ediyor.

İlk kanun derslerini babası Gültekin Aydoğdu'dan alan Tahir Aydoğdu, Gazi Eğitim Fakültesi ve ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar bölümlerinde dersler verdi, ODTÜ Klasik Türk Müziği korosunu yönetti. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı mezunu Bilgin Canaz ise neyi dünyaya tanıtan değerli bir isim. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralar ile çalışan Canaz, "From Sufi to Flamenco" projesiyle dünyanın birçok yerinde festivallere katıldı ve konserler verdi. İzmir doğumlu Burçin Büke, Hacettepe Devlet Konservatuarı'ndaki eğitimini bitirdikten sonra Almanya'nın Hannover kentinde müzik eğitimine devam ederek, Türkiye'de ve dünyada birçok festivalde yer aldı. Klasik müziğe olduğu kadar caz müziğine olan katkılarıyla da bilinen Büke, Londra'da "Steinway and Sons"un özel sanatçısı unvanı da olan değerli bir müzisyen.

Konser, 17 Nisan Çarşamba akşamı 20.30'da İş Sanat'ta gerçekleşecek.

Kaynak: Aydınlık