“Senarist dâhil hepimiz senaryoya hizmet ediyoruz”

“Senarist dâhil hepimiz senaryoya hizmet ediyoruz”
“Senarist dâhil hepimiz senaryoya hizmet ediyoruz”

Her hafta reytinglerde ilk sıralara yerleşmeyi başaran "Hercai, Elimi Bırakma, Sen Anlat Karadeniz" dizilerinin müziklerine imza atan Ender Gündüzlü ve Metin Arıgül, CRI Türk'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'ya konuk oldu. Gündüzlü ile Arıgül, Pano'da hem başarılarının sırrını hem de sektöre dair düşüncelerini dinleyicilerle paylaştı.

Üç popüler dizinin müziklerini aynı anda hazırlayan ve yoğun bir tempoda çalıştıklarını ifade eden ikili, başarılarının sırrının çok çalışmak olduğunu vurguladı. Dizi müziklerinin hazırlık aşamasını anlatan Gündüzlü ve Arıgül dizi temalarını senaryo, karakter analizleri ve tretman kendilerine ulaştığı gibi hazırladıklarını dile getirdi.

"SENARİST DÂHİL HEPİMİZ SENARYOYA HİZMET EDİYORUZ"

"Senarist dâhil hepimiz senaryoya hizmet ediyoruz." diyen ikili müziklerine imza attıkları üç dizinin başarı sırlarına dair açıklamalarda bulundu. Ender Gündüzlü, senaryonun başarısının yanı sıra Sen Anlat Karadeniz'de de Hercai'de de izleyicinin yeni yüzlerle karşılaştığını vurgulayarak "No-name isimler olması yani ilk kez oynadıkları karakterlerle izleyici karşısına çıkmaları, izleyenlerin o karakteri içselleştirmesini ve izleyenler tarafından kabul görmesini sağladı." diye konuştu.

"BİZ İNSANLARI AYIRMADAN SEVEBİLEN BİR TOPLUMUZ"

Sen Anlat Karadeniz ve Hercai gibi yöresel işleri de izleyicilerin özlediğini anlatan müzisyenler, "Biz, insanları ayırmadan sevebilen bir toplumuz. Bu hikâyeleri bu kadar izliyorsak kendimizden de bir şeyler bulduğumuz için." değerlendirmesini yaptı.

Son zamanlarda dizi müziklerinin izleyiciler tarafından çok fazla ilgi görmesine yönelik konuşan başarılı müzisyenler, bu sürecin "Süper Baba" dizisinin müziklerine imza atan Derya Köroğlu ile başladığını kaydetti.  Gündüzlü ve Arıgül, Köroğlu'nun ardından da bu işi yapan tüm müzisyenlerin çalışmalarını farklılaştırarak yola devam ettiklerini kaydetti.

Dizi sektörüne dair de açıklamalarda bulunan ikili hem tüketim toplumu olmamızdan hem de televizyon kanallarının reklam kaygısından dolayı dizilerin çok çabuk yayından kaldırıldığını ve bu süreçte de çok büyük emeklerin çöpe atıldığının altını çizdi.

Metin Arıgül, şöyle konuştu:  

"Diziler için hazırlanan müzikler iki üç bölüm kullanılsın diye yapılmıyor. 150-160 bölüm kullanılacak şekilde hazırlanıyor. Çok büyük emekler harcanıyor ve buna çok üzülüyoruz. Bazen arkadaşlarımızla konuşurken kendi işlerimizin devam ettiğini söylerken bir burukluk oluyor içimizde."

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu

Video Link: https://www.youtube.com/embed/SeMJmQ96bfE