Sanal şöhretin sahteliğini anlatan “Jawline”

Sanal şöhretin sahteliğini anlatan “Jawline”

İnternet şöhretinin dramatik yüzünü anlatan "Jawline" belgeselinden fragman geldi.

İlk olarak 2019 BAMcinemaFest'te seyirci karşısına çıkan belgesel, ardından 2019 Sundance Film Festivali'nde Yeni Gelişmekte Olan Yönetmen dalında Jüri Özel Ödülü'nün sahibi olmuştu.

Belgeselin konusu:

16 yaşındaki Austyn Tester'ın kolay bir hayatı olmamıştır. Endüstriyel bir Tennessee kasabasında, sıkıcılığın ortasında fakir bir şekilde büyüyen genç delikanlının elindeki en önemli şey görünüşüdür. Gençlik idolüne dönüşebilecek kadar iyi görünümü, eğlenceli bir kişiliği ve bir internet bağlantısı, onun istediği her şeyi elde etmesinin tek yoludur. Elindekiler onu sosyal medya yayınlarına bağlayan binlerce genç kızın hayranlığını kazanmak ve bir ünlü yapmak için yeterlidir. Hayatında ona sunulanlardan daha fazlasını elde etmeye kararlı olan genç Austyn, Los Angeles'a taşınmayı ve yıldızlığını bir sonraki seviyeye taşımayı hayal etmektedir. Ancak herkesin ünlü olmak istediği bir dünyada öne çıkmak için ne yapmak gereklidir?

Belgesel günlük yayınlarıyla birlikte kendine dair şüpheleriyle boğuşan Austyn'i takip ediyor. Genç yönetmen Liza Mandelup, sosyal medya yıldızlarını çevreleyen devasa hayran kültürünü belgelemek için YouTube yıldızlarına yönelik büyük bir kongre olan VidCon'dan, Donald Trump'ın başkanlığını için kıyı bölgesi elit kesiminin suçladığı kasaba Amerikalılarına kadar geniş bir seçkiyi belgeseline sığdırıyor.

2000'li yıllarda doğanların egemen olduğu bu sektöre dair belgesel, sosyal medyanın altın çağında gençlik hayallerine ve hayal kırıklığına aykırı bir görünüm sunuyor.

Belgeselde yer alan bir internet şöhretleri menajerinin kısa ve öz bir şekilde ortaya koyduğu gibi, "Instagram'da sevimli görünen birini bulmak ve onları milyonlarca takipçi kazanmak çok kolaydır. Otuz yaşlarında ne mi olur? Sevimli olmadıklarında oyun biter."

Kaynak: www.beyazperde.com