Rezan Has Müzesi “Dünya Sanat Günü”nde kapılarını ücretsiz açıyor

Rezan Has Müzesi “Dünya Sanat Günü”nde kapılarını ücretsiz açıyor

Leonardo Da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye'nin önerisiyle, 2012 yılından bu yana "Dünya Sanat Günü" olarak kutlanıyor.

2007 yılından itibaren özgün sergi ve kültürel etkinlikler düzenleyen Rezan Has Müzesi, Dünya Sanat Günü'nde, müzedeki "Toprağın Mirası" ve "Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı" sergilerini, ücretsiz olarak 22.00'a kadar açık tutacak.

"Toprağın Mirası", antik dönemlerde insanların gündelik hayatında kullandığı, yemeğini pişirdiği, suyunu, şarabını, zeytinyağını koyduğu, içinden yemek yiyip, içeceğini yudumladığı gündelik kaplardan, mezarlara armağan olarak bırakılan kaplara ya da tanrılara sunulan adaklara kadar çok geniş bir yelpazede tarihi eserin sunulduğu bir sergi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin endüstriyel, ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel tarihine tanıklık etme olanağı sunan "Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı" koleksiyonu da bu fabrikanın Türkiye emek tarihindeki yerini ve özellikle kadının iş gücüne verdiği katkıyı ortaya koyuyor.