Ressam Devrim Erbil'in yaşamı film oluyor!

Ressam Devrim Erbil'in yaşamı film oluyor!
Ressam Devrim Erbil'in yaşamı film oluyor!

Türkiye'nin ilk ressam biyografisi çekiliyor.

Ödüllü ressam Devrim Erbil'in yaşamı beyaz perdeye aktarılıyor. Türk resim sanatının özgün ve değerli sanatçılarından biri olan Devrim Erbil'in tuvalinden geçen İstanbul, Anadolu, ağaçlar, kuşlar ve doğa bu kez resim kâğıdı yerine beyaz perdeye yansıtılacak.

"Bekçi" ve "Kiraz Mevsimi" filmleriyle tanınan başarılı yönetmen Durmuş Akbulut'un senaryosunu kaleme alacağı biyografik film, Akbulut imzasıyla beyaz perdeye taşınıyor. Türk-Alman yapımı olması planlanan ve ünlü ressam Devrim Erbil'in yaşamını konu edinecek olan filmin adının resmi olarak "Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki" olduğu duyuruldu. Filmin Erbil'in gerçek yaşamından izler barındırması planlanıyor. Eğlenceli ve fantastik bir dil kullanılması hedeflenen film sayesinde Türkiye'de ilk kez bir ressamın yaşamı filme konu olmuş olacak. Dram, biyografi ve fantastik türlerini bir araya getirecek olan "Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki" filminin çekimleri ressamın yaşadığı şehir olan Balıkesir ve İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Devrim Erbil adına Balıkesir'de bir de müze bulunuyor. 60. sanat yılına giren Erbil, Tahran Bienali, İskenderiye Bienali gibi uluslararası kurumlardan birçok ödüle layık görülmüştür. Erbil'e İspanya Hükümeti tarafından sanat bursu verilmiş ve bu sayede Erbil, Fransa, İspanya ve İtalya'da sanat üzerine çalışma imkânı bulmuştur. Çağdaş Türk resim sanatının en özgün yorumcularından biri olan sanatçı, minyatür, halı motifleri, geleneksel Türk ve Orta Doğu sanatı gibi sanat ögeleriyle Batı geleneğini birleştirmesiyle tanınıyor.

Çekimler için hazırlıklarına başlanan "Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki" filminin ne zaman izleyiciyle buluşacağı henüz açıklanmadı.

Kaynak: Beyazperde