Pera Müzesi'nden İstanbul'da Bayramı Geçireceklere Davet

Pera Müzesi'nden İstanbul'da Bayramı Geçireceklere Davet

Pera Müzesi, bayram süresince tüm sanatseverleri, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarıyla oluşturulan "Kesişen Dünyalar", "Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri" ve "Kahve Molası" sergilerini görmeye davet ediyor.

Pera Müzesi, Kurban Bayramı'nın ilk günü hariç, 2 Eylül Cumartesi gününden itibaren her yaştan kültür, sanat, tarih ve arkeoloji tutkununu müzeye bekliyor. Bayram boyunca ziyaretçiler, müzede devam etmekte olan 17. ve 19. yüzyıl elçi ve ressamlarını tanıtan 'Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar', kültür-sanat yaşamımıza büyük katkıları olan Osman Hamdi Bey'in sanatına eğilen 'Osman Hamdi Bey' sergisi, 4 bin yıllık ticaret ve bilim tarihine ışık tutan 'Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri', Kütahya seramikleri üzerinden kahvenin macerasına odaklanan 'Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramikleri' koleksiyon sergilerini ziyaret edebilir.

Sergilere, yetişkinler için Mert Fırat'ın, çocuklar için ise Meltem Cumbul ile Yekta Kopan'ın seslendirdiği, müze bileti yanında ücretsiz sunulan sesli rehber eşlik ediyor.

15. İstanbul Bienali kapsamında sanatçı Pereda'nın İstanbul'dan topladığı ve kime ait olduğu bilinmeyen doğa resimlerini betona batırarak ürettiği eserlerden ilki, Pera Müzesi'nde bayram süresince ziyaret edilebilecek eserler arasında yer alıyor. Pereda'nın ürettiği diğer eserler ise bienal açıldıktan sonra görülebilecek.