Orhan Veli Kanık Doodle Oldu

Orhan Veli Kanık Doodle Oldu

Orhan Veli Kanık bugün Google'ın konuğu oldu. Önemli kişiler ve günler için hazırladığı Doodle'lar ile büyük beğeni toplayan Google, şimdi de Orhan Veli Kanık'ın Doodle'ı ile karşımıza çıktı. Doğum gününde Doodle olan Orhan Veli Kanık kimdir?

Orhan Veli Kanık kimdir?

Orhan Veli; 13 Nisan 1914 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Armoni Orkestrası şefi ve klarnet ustası Mehmet Veli Kanık ile Fatma Nigar Hanım'ın ilk çocukları olarak dünyaya gelmiştir. İlkokul döneminde edebiyat ile ilgilenen Orhan Veli'nin, bu dönemde ilk hikayesi Çocuk Dünyası dergisinde basılmıştır. Orhan Veli; lise yıllarında ise Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte "Sesimiz" adlı bir dergi çıkarmıştır.

İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde okuyan Orhan Veli, mezun olduktan sonra Varlık dergisinde şiirlerini yayınlamaya başlamıştı. Orhan Veli, genç yaşta kaybettiğimiz isimler arasında yer alıyor.

36 yaşında vefat eden şairimiz, 10 Kasım 1950 yılında Ankara'da belediyenin kazdığı bir çukura düşmüş ve başından yaralanmıştır. İki gün sonra İstanbul'a dönen Orhan Veli, 14 Kasım günü arkadaşının evinde yemek yerken fenalaşmış ve alkol zehirlenmesi teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Ancak beyinde yaşanan damar çatlaması nedeniyle, şairin beyin kanaması geçirdiği anlaşılır. Aynı akşam komaya giren Orhan Veli, yaşam mücadelesini o akşam kaybeder.

Orhan Veli'nin önemli eserleri arasında; Bir Garip Orhan Veli, Güzel Havalar, Giderayak, Anlatamıyorum, İstanbul'u Dinliyorum, Seni Sevmek ve Gün Olur şiirleri yer alıyor.