“Müzik ve Bilimler” İTÜ'de konuşulacak

“Müzik ve Bilimler” İTÜ'de konuşulacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı TMDK tarafından düzenlenecek Müzikoloji alanında bilgi alışverişi sağlamayı hedefleyen "Müzik ve Bilimler" Sempozyumu'na ilgili alanlarda uzmanlaşmış kişilerin yanı sıra Chicago Üniversites'inden Dr. Thomas Christensen ve Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Ian Cross davetli konuşmacı olarak katılacak.

Sempozyumun açılış konserinde, geleneksel unsurların çağdaş müzikte kullanımı konusunda bestecilere araştırma olanakları sunmayı amaçlayan "NK Ensemble", 2018 Andante Dergisi Donizetti Yılın Bestecisi ödülü sahibi Dr. Onur Türkmen'in eserlerini icra edecek. Sempozyumun ikinci gününün akşamında verilecek konserde ise ilk olarak İTÜ TMDK öğretim elemanlarından oluşan "Hanımelinden Nağmeler" topluluğu Türk Müziği repertuarından parçalar seslendirecek, devam eden bölümünde ise Dr. Eray Altınbüken ve Dr. Recep Gül'e ait birer yeni eserin dünya prömieri gerçekleşecek.

"Müzik ve Bilimler" sempozyumu, sosyal ve beşeri bilimlerden, mühendislik ve doğa bilimlerine kadar farklı disiplinlerden müzik ve bilim insanlarını aynı zeminde buluşturmayı, müziğin kesişimde yer aldığı disiplinler arası araştırma alanlarını pekiştirmeyi, genişletmeyi ve yeni arayışlara esin vermeyi amaçlıyor.

Sempozyumda sunulan çalışmalar, daha sonra "Müzik ve Bilimler" sempozyum bildirileri olarak yayınlanacak.

17-19 Nisan tarihleri arasında İTÜ Maçka Kampüsü, Mustafa Kemal Amfisi'nde gerçekleşecek olan sempozyumun tüm bilimsel oturum ve konserlerine katılım ücretsiz olacak.

Kaynak: Aydınlık