Müzayede Evleri Belirsiz Bir Yıla Hazırlanıyor

Müzayede Evleri Belirsiz Bir Yıla Hazırlanıyor

Geçen yılı kârlı kapatan sanat pazarı öngörülemeyen bir sezon için canlanıyor.

Christie's Müzayede Evi geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 6 artışla 7 milyar dolarlık sanat eseri sattı. Londra merkezli müzayede evinin sadece çevrim içi satışları da yüzde 20 artarak 86,6 milyon dolara ulaştı.

Rakip Sotheby's Müzayede Evi'nin eser satışları ise aynı dönemde bir yıl öncesine göre, yüzde 12 artarak 5,3 milyar dolara ulaştı ve yalnızca çevrim içi satışları 50,7 milyon dolara ulaşarak üç kat arttı. New York merkezli şirket, bu ayın sonunda özel sanat satışlarını da içeren konsolide satışlarını yayınlamayı bekliyor.

Tüm yıl boyunca talep küçük müzayede evlerini ve çevrim içi sanat satıcılarını destekleyen 5 milyon doların altındaki orta piyasa için ateşli kaldı.

5 binin üzerinde küçük müzayede evi ve galeri ile çalışan çevrim içi açık artırma platformu Invaluable, geçen yıl 365 milyon dolar olan canlı açık artırma satışlarında 2017'den itibaren yüzde 18'lik bir artış olduğunu belirtti.

Yine de iddialı satıcılar ve seçici alıcılar arasında giderek artan kopukluk yükselen dengesiz bir atmosfer yarattı. Müzayede evlerinin kasım ayındaki son büyük New York satış turunda, bazı fiyatı abartılmış sanat eserleri ya sadece teklif sahiplerine satıldı ya da hiç satılmadı ve bu da gelecek aylarda toplayıcı güvenini azaltabilecek bir eğilim.

Christie's kasım ayında 92 milyon dolar değerindeki Edward Hopper imzalı "Chop Suey" için sadece iki teklif alırken, mayıs ayında geçen yılki en pahalı eseri olan Pablo Picasso'nun "Young Girl with a Flower Basket" isimli eseri için sadece 115 milyon dolarlık bir teklif aldı. Ayrıca geçen sonbaharda 40 milyon dolara satılması beklenen Vincent van Gogh'u da satamadı.

Geçen yıl en yüksek rakama satılan eser Amedeo Modigliani tarafından 1917 yılında tamamlanan "Reclining Nude"u oldu. Eser mayıs ayında tek teklifle 157,2 milyon dolara alıcı buldu.

Kaygı Verici Belirsizlik

Christie's İcra Kurulu Başkanı Guillaume Cerutti, küresel ekonomik ve politik hareketliliklere bağlı olarak daha fazla değişim ihtimaline karşı hazırlandıklarını ifade etti. Cerutti, "Sanat pazarı güçlü, ancak bazı zorluklarla baş etmeye çalışıyoruz." diyerek, her şeyin belirsiz olduğunu vurguladı.

Christie's'in satış kategorilerine göre ise 2018 yılında savaş sonrası eserler ve çağdaş sanat eserleri 1,9 milyar dolara satılarak bir önceki yıla göre yüzde 12 artış gösterdi. Ayrıca 2,4 milyar dolar değerinde izlenimci ve modern sanat, Amerikan sanatı, modern İngiliz sanatı ve Latin Amerika sanatı eseri satılarak, 2017 yılına oranda yüzde 49'luk bir artışa imza atıldı.

Asya'da Satışlar Daha İyi

Christie's Shanghai ve Hong Kong'daki satışların daha iyi olduğunu açıklayarak Asya'daki 815,4 milyon dolarlık satışının 2017'ye göre yüzde 8'lik bir artışa karşılık geldiğini söyledi.

Sotheby's de 2018 yılında Asya'da daha iyi performans gösterdi. Müzayede ev Hong Kong'da eserlerini bir önceki yıla göre yüzde 18 artardı. Phillips, Asya'da da yatırım yapmaya devam etti ve orada 2018 yılında toplam 95 milyon dolar civarında satışa imza attı.

Küresel sanat pazarının bir yıllık mali özeti aşağı yukarı bu şekilde. Müzayede evleri şimdi Londra'nın bir diğer sınava, Londra'nın kış mezatlarına hazırlanıyor.

Kaynak: The Wall Street Journal – Kelly Crow