'Marys Seacole' ve Asırlar Boyunca Bakım

'Marys Seacole' ve Asırlar Boyunca Bakım

Kırım Savaşı sırasında Florance Nightingale ile birlikte çalışan Jamaikalı bir hemşirenin olağanüstü ama gerçek hikâyesi sahnede.

Amerikan Tiyatrosu'nda hasta bakıcılık konusunun gittikçe daha fazla öne çıkması, aslında çok da şaşırtıcı olmamalı. İnsanların çoğu ya bakıma ihtiyaç duyuyor ya da hasta bakımı yapıyor. Bu nedenle hayatın içinden, böylesine önemli bir konuyu sahnede görmek, insanlara ilginç geliyor. Bu artan ilginin en son örneği, 37 yaşındaki yazar Jackie Sibblies Drury'nin, 'Marys Seacole' adlı eseridir. 'Marys Seacole', 19. yüzyılda Jamaika'da doğmuş ve Kırım Savaşı'nda Florence Nightingale ile beraber çalışmış olan bir hasta bakıcının inanılması güç ama gerçek hikâyesi.

Drury'nin kurgusallaştırılmış, büyülü ama aynı zamanda gerçekçi olan oyununda, Quincy Tyler Bernstine tarafından canlandırılan Mary karakteri, sanki bakıcılık ruhunun reenkarnasyona uğramış sembolü haline gelir.

Farklı özellikleri içince barındıran unvanı ile Mary, farklı dönemlerde yaşamış versiyonlarına atıfta bulunmaktadır. En son onu, günümüzdeki bir Amerikan bakım evinde, yaşlı Merry'ye (Marceline Hugot) şefkatle baktığını görürüz.

'Marys Seacole' bu denli yetenekli olmayan bir yönetmenin elinden çıksaydı, oyunu takip etmek biraz zor olabilirdi, ancak Blain-Cruz, piyesi sadeleştirerek, izleyiciyi ilk sahneden itibaren etkisine alan heyecan verici bir sahne gösterisine dönüştürüyor.

Oyuncu kadrosundaki herkes çok, çok iyiydi, ancak Bernstine ve Mendes oyunculuklarıyla ister istemez ön plana çıkıyordu.

Kaynak: The Wall Street Journal - Terry Teachout