Kadınları savunan bir esin perisi

Kadınları savunan bir esin perisi

Erdal Beşikçioğlu ve Fadik Sevin Atasoy, Edinburgh'da sahnelenen oyunlarıyla büyük ilgi gördü. Festivalde önceki gün beşinci kez sahnelenen, 4 kez daha perde açacak oyun Londra'dan da davet aldı.

Beşikçioğlu'nun yönettiği, Fadik Sevin Atasoy'un yazıp oynadığı "Muse-Bir Esin Perisi Davası" adlı oyun Edinburgh Fringe Festivali'nde seyirciyle buluştu.

Erdal Beşikçioğlu'nun yönettiği, Fadik Sevin Atasoy'un yazıp oynadığı Tatbikat Sahnesi yapımı "Muse-Bir Esin Perisi Davası" adlı oyun dünyanın en prestijli sanat festivallerinden Edinburgh Fringe Festivali'nde seyirciyle buluştu. 2 Ağustos'ta başlayan festivalde beş kez sahnelenen, dört kez daha perde açacak olan "Muse" kentin prestijli sanat merkezlerinden "Zoo Venues"ün repertuvarına girmeyi başardı. "Muse" ile Edinburgh'da Türk tiyatrosunu temsil eden iki ünlü sanatçı, orada dünyadan diğer önemli tiyatro oyunlarını da izlediler.

Londra tiyatrolarından da davet alan "Muse" hakkında konuşan Atasoy, "Seyircinin ilgisi çok müthiş. Ekimde ilk kez İstanbul seyircisiyle buluşacak olmak da beni çok heyecanlandırıyor." dedi. Tatbikat Sahnesi'nin kurucusu ve oyunun yönetmeni olarak Edinburgh'da olan usta tiyatrocu Erdal Beşikçioğlu ise "Fadik harika bir müzikli oyun yazmış ve harika oynuyor. Kadınların haklarını savunan bir oyun. Tatbikat Sahnesi olarak geldiğimiz Edinburg'da alkış almak güzel.'' diye konuştu.

OYUN HAKKINDA

Sanat Gezegeni'nden dünyaya gönderilmiş bir esin perisi olan "Muse", Tolstoy, Shakespeare ve Leonardo Da Vinci'nin eserlerini yaratma süresinde onlara ilham vermek üzere görevlendirilmiştir. Ancak insan olma arzusuyla yanıp tutuşan Muse (esin perisi), ustaların kadın karakterler için yarattıkları finalleri değiştirmeye çalışmış, bu nedenle ustalar tarafından "Sanat Gezegeni'nin mahkemesine şikâyet edilmiştir. Oyun Muse'un mahkeme karşısında kendini savunması ile başlar. Muse'un en büyük arzusu insan olmak ve dünyaya kendi eserini bırakabileceği bir ustaya dönüşmektir.

Kaynak: Cumhuriyet