Kadıköy Tiyatrosu'nun Temeli Atıldı

Kadıköy Tiyatrosu'nun Temeli Atıldı

Dün, Acıbadem Mahallesi Muhittin Üstündağ Caddesi üzerinde kurulacak ve İstanbul'un önemli sanat merkezlerinden biri haline gelmesi amaçlanan "Kadıköy Tiyatro" binasının temel atma töreni Kadıköy Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

Tiyatro sanatçıları, milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenin açılışında, "Varillaz" grubu müzik gösterisi yaptı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu konuşmasında, tiyatro binasının proje aşamasının 2 yıl önce başladığını belirterek, açılışının da yaklaşık 1 yıl sonra yapılması planlandığını dile getirdi. Ayrıca 4,5 yıllık süreçte, "Karikatür Evi", "Gençlik Sanat Merkezi", "Sosyal Yaşam Evleri", "Çocuk Kültür Merkezi" ve spor merkezleri, kreşler, akademi ve parklar birçok projeye imza attıklarını ifade etti. Nuhoğlu, bu projelerle ilgili olarak da; "Bizi bu 4,5 yıllık süre içerisinde hiç kimse engelleyemedi. Hiçbir zaman bütçemiz yetmiyor demedik. Sağlıklı bir bütçe oluşturduk, paramızı iyi tuttuk ve bütçemizi iyi kontrol ederek bu projeleri hayata geçirebildik." dedi.

Törende konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu konuşmasında,"İstanbul nefes alırsa, Türkiye nefes alacak ve Türkiye nefes aldığında da böyle güzel buluşmalarda farklılıklarımızı hep birlikte zenginliğimiz olarak hissederek, hepimiz halk için hep bir arada mücadele etmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Törene katılan sanatçılar arasında; Rutkay Aziz, Gülriz Sururi, Emre Kınay, Cem Davran, Betül Şahin, İsmail Düvenci, Zihni Göktay, Mert Fırat, Orhan Aydın, Betül Arım, Tarık Şerbetçioğlu, Onur Ünsal, Timur Acar, Taner Rumeli, Kadıköy Tiyatroları'nın oyuncuları vardı.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği törende, ayrıca, CHP milletvekilleri Ali Şeker, Serra Kadıgil, İbrahim Kaboğlu, Gökan Zeybek, Başsavcı vekili Uğur Seçkin, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de davetliler arasındaydı.

Rutkay Aziz yaptığı konuşmada şunları söyledi, "Muhsin Hoca anılarında şöyle yazmıştır, bildiğiniz gibi Osmanlı Viyana'yı iki defa top atışına tutmuştur. Kale komutanı kralına şu haberi gönderir; 'Osmanlı'nın yoğun top atışı altındayım ama yine de halkınızı haftada 2 gün de olsa tiyatroya götürebiliyorum.' der. İyi ki Viyana'yı almamışız diyorum ben de. İnsanoğlunun yaşamında önemli anlar vardır, bu an da benim için o kadar kıymetli" .

Konuşmaların ardından, "Kadıköy Tiyatro"nun temeli, tiyatro sanatçılarıyla birlikte atıldı.


"Kadıköy Tiyatro"nun Özellikleri


Tiyatro oyuncularıyla uzmanların görüşleri alınarak ve dünyadaki örnekleri incelenerek projelendirilen "Kadıköy Tiyatro"nun tasarımı, mimar Özgür Bingöl ve İlke Barka imzası taşıyor.


Çağdaş tiyatronun sahneleme biçimlerinden esinlenerek tasarlanan "Kadıköy Tiyatro", seyir yeri ve sahne arasındaki ayrımların bir yana bırakıldığı "meydan sahne" biçimiyle, 360 derecelik bir izleme alanı oluşturacak.

Oyunun niteliğine göre klasik sahne, orta sahne, meydan sahne, arena sahne, forum düzenlerinde de kullanılabilecek sahne, 400 izleyiciyi ağırlayabilecek.

Oyunculara 24 saat prova imkanı sağlayacak ve toplamda bin kişiye ev sahipliği yapabilecek tiyatro, 8 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olacak.

Haber/Fotograf: Özlem Arıkan Serbez