İstanbul Film Festivali Kapsamındaki Sergiler

İstanbul Film Festivali Kapsamındaki Sergiler

Bergman'ın Yedinci Mühür Filmi'nden İlham Alan "Mitler" Sergisi

Mediha Didem Türemen'in solo sergisi Mitler, Ingmar Bergman'ın 2018 boyunca devam eden 100. yaş kutlamaları kapsamında yapılacak. Bergman'ın Yedinci Mühür filmi ekseninde, Türemen'in akademik çalışma sürecinde oluşturduğu fotoğraf işleri, filmin ruh halinin yansımalarından bugüne odaklanıyor. Belirsiz bir zamanda, belirsiz bir yerde "ben bin yıllardır buradayım" diyen ama insanın değişime zorladığı doğa; zamansız fırtınası, sisi, güneşi, dolunayıyla insanın yaptıklarına tehditkâr yanıtlar veriyor, yeni efsaneler oluşturuyor. Mitler, bu karşı duruşa tanıklık etmeye çağırıyor. Yedinci Mühür'deki korkunun, günümüz insanının karşılaştığı başka bir korkuya karşılık geldiğine, aslında sözcüklerimizin çağlar boyu aynı kaldığına, sorunumuzun değişmediğine işaret eden ve "Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür" diyen Ingmar Bergman'dan ilhamla Mitler sergisi, "Bergman'a saygıyla" notuyla Bergman Vakfı, Adahan İstanbul ve Mixer Galeri iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir.

* 3 - 23 Nisan 2018 tarihleri arasında Adahan İstanbul'da ziyaret edilebilir.

"Ada" Mimari Ütopyalar – Sinematik Distopyalar

Deneysel video çalışmaları, canlı görsel tasarımları/performansları ve Plastikman, Richie Hawtin, Captain Comatose için ürettiği müzik videolarıyla tanınan Ali Mahmut Demirel'in yer aldığı projede, İstanbul Film Festivali ve Arter, sanatçının üretim sürecini bütünsel bir yaklaşımla ele alan bir program için iş birliği yapıyor. 16 Mart-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Demirel'in Başak Doğa Temür küratörlüğündeki "Ada" başlıklı kişisel sergisi Arter'de düzenleniyor. Sanatçının sergide yer alan üç videosunun esin kaynağını oluşturan "The Last of England" (Derek Jarman), "Stalker" (Andrei Tarkovsky) ve "Kuyu" (Metin Erksan) filmleri de İstanbul Film Festivali'nde gösteriliyor.

* 16 Mart - 15 Temmuz  2018 tarihleri arasında Arter'de ziyaret edilebilir.

İstanbul Film Festivali Kapsamında "Festival Stüdyosu" Sergisi

Ağırlıklı olarak portre ve performans fotoğrafları çeken Muhsin Akgün'ün fotoğrafları Radikal, Milliyet, Hürriyet'ten New York Times, The Guardian, Le Monde, Irish Times'a birçok ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı. İstanbul Film Festivali için yürüttüğü özel proje kapsamında Muhsin Akgün, festivalin Ulusal Yarışma ve Yarışma Dışı bölümlerindeki filmlerde rol alan yeni nesil oyuncuların portrelerini çekti.

* 4 - 28 Nisan 2018 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye'de ziyaret edilebilir.