Hollywood yıldızlarının gözünden sinema

Hollywood yıldızlarının gözünden sinema
Hollywood yıldızlarının gözünden sinema
Hollywood yıldızlarının gözünden sinema
Hollywood yıldızlarının gözünden sinema

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi (İF) Görsel İletişim Tasarımı (GİT) tarafından Atölye Uygulamaları dersi kapsamında düzenlenen "Hollywood Sinemasında Yapım Yönetim Süreci" adlı söyleşi 13 Mayıs Pazartesi günü KOÜ İF D-8 no'lu derslikte gerçekleşti.

Söyleşiye konuk olarak Hollywood Sineması'ndan Yapımcı-Oyuncu Timothy Patrick Cavanaugh, Yapımcı Semih Eren, Yapımcı-Yönetmen-Yazar ve Oyuncu Brian Presley katıldı.

HAYALLER EN BÜYÜK AŞAMA

Etkinlik, konukların özgeçmişleri hakkında bilgiler verilmesiyle başladı. Yapımcı-Yönetmen-Yazar ve Oyuncu Brian Presley, sinemasever öğrencilerle bir arada bulunduğu için çok mutlu olduğunu ve onur duyduğunu dile getirdi. Uzun yıllardır sinema sektöründe yer aldığını belirten Presley, 4 yaşından beri Hollywood dünyasının içerisinde olduğunu söyledi. Mesleğini yaparken yaşadığı zorlukları paylaşan Presley, "Hayal etmeyi hiçbir zaman bırakmayın ve hayallerinizin peşinden koşun. Sizi yukarıya taşıyan şeyler disiplin, zaman, saygı, sıkı çalışma ve profesyonellik." dedi.

"SİNEMA KÜLTÜRLER ARASI BİR KÖPRÜ"

Kariyerinde yaşadığı zorlukları da paylaşan Presley, "Hayat her zaman zorluklarla dolu. Kolay olmadı ama pes etmedim." açıklamasını yaptı. Presley, "Rocky, Star Wars, Captain America" gibi filmlerde oynayamadığı için çok üzgün olduğunu ve Sylvester Stallone hayranı olduğunu vurguladı. Presley, "Film yapmanın ilk adımı sanattır. İşin ticari boyutu daha sonra." açıklamasında bulunarak Hollywood dünyasının son 10 yılda çok fazla değiştiğini belirterek sinemanın kültürel arası bir köprü olduğunun da altını çizdi.

Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz sorusuna Presley, "Futbol koçu olabilirdim fakat şu an sadece 3 çocuğuma koçluk yapabiliyorum." diye esprili bir yanıtını verdi.

FİNANSAL KAYNAK SİNEMA SEKTÖRÜNÜN DİREĞİ

Yapımcı Semih Eren, hayallerin her yolculukta olduğu gibi sinema yolculuğunda da çok önemli olduğuna dikkat çekerek "Yorulmak diye bir şey yok. Sürekli çalışma halinde olmalısınız." dedi. Eren, bir filmin senaryosu ortaya çıktıktan sonra en büyük sıkıntının para olduğunu kaydederek "Bir filmde en önemli şey finansal kaynaklardır." ifadesini kullandı.

Son olarak olaylara nasıl bakıldığının çok önemli olduğunu aktaran Eren, "Ufkunuzu açın." diye tavsiyede bulundu.

ASIL OLAY HİKÂYENİN KENDİSİ

Yapımcı-Oyuncu Timothy Patrick Cavanaugh, konuşmasına Türkiye'ye ikinci gelişi olduğunu ve öğrencilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek başladı. Cavanaugh, yapım dünyasından bahsederek "Bir şeyler çekmek artık çok kolay çünkü herkeste bir cep telefonu var." dedi. Senaryo yazımına dikkat çeken Cavanaugh, sektörde en zor şeyin hikâye olduğunu bildirdi. Tanıdığı Türk oyuncular olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Cavanaugh, "Kelebeğin Rüyası" filminden Belçim Bilgin'i ve yaptığı filmler ile adını duyuran Yılmaz Erdoğan'ı isim olarak bildiğini söyledi.

Etkinliğe, İF Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, İF Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü(RTS) Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Velioğlu Metin, RTS Bölümü Öğr. Gör. İren Dicle Aytaç, GİT Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kerim Karagöz, Doç. Dr. İhsan Karlı ve öğrenciler katıldı.

Haber: Hülya Altıntaş

Fotoğraf: Hülya Altıntaş - Saliha Köksal