Hakka Halkı, Antik Tarihini Kuklalar ve Kostümlerle Kutluyor

Hakka Halkı, Antik Tarihini Kuklalar ve Kostümlerle Kutluyor

Yerli halk, festival süresince Fujian Eyaletindeki Luofang Köyünde, nehir boyunca tahtırevanlarda kostümlü çocukları taşıyor. Törenler Fener Festivali'ne eşlik ediyor.

Yaşayan oyuncak bebekler gibi görünen kostümlü çocuklar, geçit töreninde taşınır. Doğudaki bu Çin köyünde, yüzlerce yıl önce çocuk kurban törenleri uygulanıyordu. Günümüzde ise, bu barbar törenlerin sona erişini kutlamak için patlatılan fişeklerin gürültüsü bu festivale eşlik eder.

Fujian kıyılarındaki Luofang köyünde, Çin'in Hakka topluluğunun yoğunlaştığı ve eşsiz tarihini renkli festivallerle ortaya koyduğu yıllık bir etkinliktir.

Yaklaşık 700 yıl önce, bölgedeki insanlar, yerel iblislerden korunmak için çocukları kurban ediyordu.

Bu dönemde, efsanevi figürler olan; Tu Dalang ve Lai Balang, bu barbarca uygulamanın olmadığı bir köye dönüştürebilmek için evlerini terk ettiler. Daha sonra Çin'in iç bölgelerinde, dağların derinliklerine gittikleri söyleniyor. Orada, iblisleri öldürmek için kullanabilecekleri sihirli güçleri öğrenip, Luofang'a geri döndüler. Çift, hava durumunu yönlendirebilen ve kutsama yapabilen, tanrı benzeri figürler olarak saygı görüyor.


Onları onurlandırmak için Luofang'lı köylüler, küçük çocukları üzerinde taşıyacakları tahtırevanlar, renkli geleneksel Çin kostümleri ve ayrıntılı baş aksesuarları hazırlayarak, çocukları abartılı makyajlarla süsleyip, özenle törene hazırladılar.

Yerli halk, açık havada üzeri tütsüler ve mumlarla bezeli masalar kurdular. Geçit törenine katılanları fişekler patlatarak karşılayıp ve yerlere kırmızı konfetiler attılar. Bütün bunlar gerçekleşirken, yangın çıkmaması için de geniş güvenlik önlemleri alındı.

Hakka, misafir anlamına gelir. Bunlar kendi lehçelerine ve tarihlerine sahip, birçok kültürel ritüeli olan Çinli gezginlerdir.

Bu özel geçit töreninde, aralarında sadakat, dürüstlük, merhamet ve barışın da olduğu yedi Çin fazileti sembolize edilir.