Haftanın yeni kitapları

Haftanın yeni kitapları

Kitap: Beterotu

Yazar: Pınar Öğünç

Türkiye'nin başarılı gazetecilerinden ve yazarlarından Pınar Öğünç, ilk kitabı "Aksi Gibi"nin ardından yepyeni bir kitapla okurlarını selamlıyor. Öğünç'ün İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan kitabının ismi "Beterotu".

Öğünç, "Beterotu"nda yine öykülerine yer veriyor. Yazarın günümüz Türkiyesi'nde yaşanan sıradan anları, gündelik hayatın ayrıntılarını büyük bir titizlikle yansıtırken, okurunu da bu dünyanın bir parçası kılıyor.

Kitap: Öksüz Ağaçların Çobanı

Yazar: İsmail Güzelsoy

Daha önce kaleme aldığı "Kitab-ı Mukadder", "Ruh Hastası", "Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri", "Hatırla" ve daha birçok romanıyla Türkiye'de kemikleşmiş bir okur kitlesi edinen İsmail Güzelsoy hayranlarına müjde! Yazarın yeni kitabı "Öksüz Ağaçların Çobanı" yayımlandı.

Güzelsoy yeni kitabında yine gerçekle distopik olanı iç içe geçiriyor hem hikâyede hem üslupta harmanladığı bu iki farklı bakış açısıyla ortaya yine kendine özgü bir anlatım çıkarıyor.

İstanbul'da ada vapurunda başlayan büyük bir aşkın anlatıldığı "Öksüz Ağaçların Çobanı"nda İstanbul, Taksim Meydanı ve ağaçlar da yerini sık sık alıyor.

"Öksüz Ağaçların Çobanı" Doğan Kitap etiketiyle raflarda.

Kitap: Rüzgârın Gölgesi

Yazar: Carlos Ruiz Zafón

Carlos Ruiz Zafón'un "Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı" dörtlemesinin ilk romanı "Rüzgârın Gölgesi", İdil Dündar çevirisiyle raflarda yerini aldı.

Kırmızı Kedi yayımları tarafından okurla buluşturulan "Rüzgârın Gölgesi"; lanetli kitaplar, onları yazan adam, romanın sayfalarından kaçıp onu yakmaya çalışan bir karakter, ihanet ve yitirilen bir dostluğu; kısacası aşk, nefret ve rüzgârın gölgesinde yaşayan hayallerin hikâyesini anlatıyor.

Günümüz İspanyol edebiyatının en ünlü isimlerinden Carlos Ruiz Zafón'u dünya çapında şöhrete kavuşturarak pek çok uluslararası ödülün yolunu açan bu kitap aynı zamanda yazarın yetişkin okurlar için yazdığı ilk roman olma özelliği taşıyor.

Kitap: Unutma Bahçesi

Yazar: Latife Tekin

Günümüz Türk edebiyatının en güçlü kadın temsilcilerinden olan Latife Tekin'in tüm kitaplarını yeniden basan Can Yayınları, "Unutma Bahçesi"ni de okurlarıyla buluşturuyor.

"Unutma Bahçesi", unutma ve hatırlama gibi hayati önemdeki kavramları sorgulayan ve kent hayatından, toplum kurallarından uzakta, doğayla uyum içinde yeni bir yaşam tasavvuru üzerine kurulu olan bir roman.

2004 yılında ilk kez yayımlandığında Sedat Simavi Ödülü'ne değer görülen roman belki de en genel anlamıyla doğa ile kültür arasındaki ikiliği ve bu ikiliğin insanın derinlerinde yansıyan tezatlarını gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de ortaya attığı ya da zaten var olan sorulara kolay yanıtlar vermeyi reddediyor.

Kitap: Gramsci'nin İki Hapishanesi

Yazar: Franco Lo Piparo

İtalyan bir dil felsefesi profesörü olan Franco Lo Piparo'nun 20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden Antonio Gramsci'nin mektuplarını derinlemesine incelediği çalışması "Gramsci'nin İki Hapishanesi", İletişim Yayınları tarafından okurla buluşturuluyor.

Piparo, 1926 yılında hapse giren ve ömrünün büyük bir kısmını orada geçiren Gramsci'nin tuttuğu defterlerin akıbetinin izini sürerken, bu büyük düşünürün fikir dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor.

"Gramsci'nin İki Hapishanesi", siyaset felsefesi klasiği üzerine titiz bir inceleme olma özelliği taşıyor.

Derleyen: Özlem Karahan