Göbeklitepe dijital sergisine 10 günde 4 bin ziyaretçi

Göbeklitepe dijital sergisine 10 günde 4 bin ziyaretçi

Şanlıurfa'daki Göbeklitepe kazı alanından elde edilen bulguların dijital sanatlarla ifade edilmesini sağlayan "Göbeklitepe: The Gathering" dijital sergisini, 10 günde 4 bini aşkın kişi ziyaret etti. CerModern'de 21 Eylül'de açılan ve 2 bin 500 metrekarelik ana galeriye kurulan sergi, girişinde ziyaretçilerini buğday mayası kokusuyla karşılıyor. Ana alana gitmek için uzun ve yıldızların aydınlattığı karanlık bir yoldan yürüyen ziyaretçiler, 12 bin yıl öncesinin tehlikelere açık ortamını deneyimleme imkânı yakalıyor.

Dijital ekranlarda kendi silüetlerini gören ziyaretçiler, bir süre sonra bunun başka silüetlerle karışmasına şahitlik ederek, güven ve tehlike kavramlarını sorgulayabiliyor. Ziyaretçileri toplanma alanı olarak dizayn edilmiş ana sergide Göbeklitepe'de bulunan 12 taş karşılıyor. Taşların üzerindeki el işaretlerinin tümüne aynı anda basılmasıyla 12 bin yıl öncesinin insanlarının sergiye özel görsel şovu başlıyor. 10 dakika süren dijital deneyimde ziyaretçiler, buğday tarlalarından geçiyor, Göbeklitepe'nin dikilitaşlarını görüyor, buluntulara kazınmış hayvanların yıldızlardaki yansımalarını ve o günün insanlarının dansını izliyor.

Ziyaretçiler, Göbeklitepe'yi inşa eden insanların sembolik dünyasında çıktıkları yolculuğun ardından akıllarında o zamana ait yeni sorularla sergiden ayrılıyor.

CerModern Kültür ve Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer, serginin mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını istediklerini, bu nedenle yan etkinliklerle desteklediklerini vurgulayarak, 10 Aralık'ta 2 gün sürecek "Göbeklitepe" konulu bir konferans düzenleyeceklerini bildirdi. Serginin, ilk 10 günde yoğun ilgi gördüğünü belirten Tümer, "10 gün içinde yaklaşık 4 bin kişi ziyaret etti. İzleyicinin seyri bizi çok memnun etti." diye konuştu.

Tümer, serginin 31 Aralık'a kadar ziyarete açık kalacağını kaydetti.