'Game of Thrones'un efsanevi ejderhaları nasıl yaratıldı?

'Game of Thrones'un efsanevi ejderhaları nasıl yaratıldı?

Bugüne kadar "Game of Thrones"un en büyük yıldızları dizinin ilk sezonunda yavru olarak görünüp şimdilerde 125 fit boylarıyla ateş püskürten, uçan birer dev yaratığa dönüşen üç ejderha oldu.

Dizinin diğer tüm karakterleri ile birlikte bu üç ejderhanın kaderi de dizinin pazar günü başlayacak sekizinci ve son sezonunda ortaya çıkacak.

Bu aynı zamanda dizinin arkasında yer alan, dijital efektlerle bilgisayarlar tarafından yaratılan görsel uzmanlardan oluşan ekip için de bir final olacak.

EJDERHALAR YARATILIRKEN DOĞADAN İLHAM ALINDI

Çeşitli böcek, sürüngen, uçan canlı ve daha birçok türü inceleyerek yaratan ekip, uzun bir karakter yaratma çalışmasının Drogon, Rhaegal ve Viserion adlı bu üç ejderhayı ortaya çıkarmıştı. Sanatçılar için doğa, "Game of Thrones" romanlarında bile yüzyıllar boyunca yaşayan ejderhalar hakkındaki efsanevi görüşlerden çok daha iyi bir şablon oluşturdu.

Ejderhaların duyguları olması gerektiğinin belirlenmesi, dördüncü sezonda gerçekleşmişti. Ejderhaların Annesi Daenerys Targaryen (Emilia Clarke tarafından canlandırıldı) olarak bilinen karakter, ejderhaların ağızlarından çıkardıkları alevlerle alenen her yeri yakmalarının önüne geçmek için ikisini bir zindana zincirledi.

BAZI SAHNELERİN HAZIRLIKLARINDA CANLANDIRMA YAPILDI

Bazı alev püskürtme sahnelerinde ejderha kuklaları kullanılırken, genç ejderhaların anneleri tarafından zincirlenmeye nasıl bir tepki vereceklerini daha iyi görselleştirmek için iki kişi elleri ve ayakları üzerinde eğilerek, o pozisyonda bir öfke nöbeti geçiriyor gibi hareketler yaptılar. Bu video, o sahnelerin animasyonlarına referans oldu.

"Game of Thrones" için görsel efektlere ayrılan bütçe genel olarak sezonun toplam bütçesinin yüzde 20'si civarında oldu. HBO'nun bu en büyük yıldızının toplam maliyeti geçmişte sezon başına 10 milyon dolardı ancak son sezon için bildirilen bütçe 15 milyon dolar oldu. Bu bütçeyle hazırlanan sezon her biri 60 ile 80 dakika arasında olan toplam 6 bölümden oluşacak.

Dünya dizi tarihinin en çok izlenen yapımları arasında yer alan "Game of Thrones" sekizinci, aynı zamanda final sezonuyla pazar günü seyirci karşısında olacak.

Kaynak: The Wall Street Journal – John jurgensen