Ferzan Özpetek yönetiminde “Madama Butterfly” operası

Ferzan Özpetek yönetiminde “Madama Butterfly” operası

İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin en önemli eserlerinden biri olan "Madama Butterfly", yönetmen Ferzan Özpetek'in dokunuşuyla İtalyan sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Napoli'nin ünlü San Carlo Tiyatrosu'nda 16-20 Nisan'da sergilenecek "Madama Butterfly" operası için Özpetek, "Benim Butterfly'ım 50'li yıllarda Amerikan stilinde bir kadın. Butterfly'ın büyük doğu imparatorluklarının geleneklerindeki gibi kırmızı bir gelinliği olacak." dedi.

İtalyan basınına demeç veren Özpetek, Hong Kong'a yaptığı bir ziyarette gördüklerinden esinlenerek, üç perdelik "Madama Butterfly" operası için 1950'li yılların başında Japonya'daki bir balıkçı köyü sahnesi oluşturduğunu anlattı.

İkinci ve üçüncü perdede atmosferi tamamen değişecek olan sahnenin daha karanlık ve klostrofobik olacağını ifade eden Özpetek, operanın baş karakterlerinden genç bir geyşa olan Cio-Cio-San (Madama Butterfly) ve Pinterkon'un (Amerikan subayı) düğün gecesi yaşadığı aşkı tutkulu ve gerçekçi bir şekilde sahnede göstereceğini ifade etti.

Kariyerinde "Aida" ve "La Traviata"dan sonra "Madama Butterfly" ile operada üçüncü kez yönetmenlik yapan Ferzan Özpetek, yoğun çalışma programının arasına Venedik Bienali için bir de kısa film ekledi.

Özpetek, çekimlerine 13 Mayıs'ta başlanması öngörülen yeni filmi "Şans Tanrıçası"nın hazırlıklarına devam ediyor. Filmin kadrosunda Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Edoardo Leo ve Serra Yılmaz var.