“Diana Damrau ve Nicolas Teste ile ”Verdissimo“ Müzik Ziyafeti

“Diana Damrau ve Nicolas Teste ile ”Verdissimo“ Müzik Ziyafeti
“Diana Damrau ve Nicolas Teste ile ”Verdissimo“ Müzik Ziyafeti
“Diana Damrau ve Nicolas Teste ile ”Verdissimo“ Müzik Ziyafeti

İKSV'nin 46. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Verdi'nin sesi olarak adlandırılan Koloratur Soprano Diana Damrau ve eşi Bas Bariton Nicolas Teste, Şef Pavel Baleff yönetimindeki Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Verdi'nin sevilen arya ve düetlerini Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda seslendirdi. 

Soprano Diana Damrau yıllardır dünyanın önde gelen opera evlerinde ve salonlarında sahneye çıkmaktadır. Geniş repertuvarı; Lucia di Lammermoor (La Scala, Bavarian State Opera, Metropolitan Opera, Royal Opera House), Manon (Vienna State Opera, Metropolitan Opera), La Traviata (La Scala, Metropolitan Opera, Royal Opera House, Opéra national de Paris and Bavarian State Opera) ve Sihirli Flüt'teki (Metropolitan Opera, Salzburg Festival, Vienna State Opera, Royal Opera House) başrollerde olduğu gibi lirik soprano ve koloratur soprano rollerini içerir. Bavyera Devlet Operası'nın oda müziği şarkıcısı (2007) ve Bavyera Maximilian Bilim ve Sanat Nişanı sahibidir.

Giacomo Meyerbeer'in eserlerini içeren yeni albümü Grand Opera'nın yayınlanması dolayısıyla Damrau, Mayıs 2017'de Avrupa turnesine, Kasım 2017'de Fransız bas-bariton Nicolas Testé ile Singapur, Shanghai, Tokyo, Seul, Taipei ve Pekin'i içeren bir turneye çıktı. Damrau, Şubat 2018'de Berlin, Londra, Paris, Lüksemburg ve Viyana gibi önemli şehirlerde konserler verdi.

Nicolas Testé Fransız bas-bariton Nicolas Testé, piyano, fagot ve müzik tarihi eğitiminden sonra Paris Ulusal Operası'nda ve Centre de Fromation Lyrique'te şan eğitimi aldı. 1998 yılında Voix Nouvelles Yarışması'nda ikincilik ödülüne layık görüldü. Metropolitan Operası, Münih Devlet Operası, Los Angeles Operası, San Francisco Operası, Deutsche Oper, Paris Ulusal Operası, Teatro San Carlo Napoli ve Teatro La Fenice başta olmak üzere önde gelen opera evlerinde düzenli olarak rol almaktadır. Diana Damrau ile birlikte Prag Filarmoni Orkestrası'yla konser veren Testé ayrıca Meyerbeer, Massenet ve Verdi'nin aryalarını Festspielhaus BadenBaden, Elbphilharmonie, Semperoper Dresen, Münih Filarmoni, Rudolfium ve ICE Krakow Kongre Merkezi'ndeki konserlerinde yorumladı. 2017 yılı içinde Asya'da Shanghai Senfoni Salonu, Suntory Hall ve Seul'de konserler verdi.

Haber: Özlem Arıkan Serbez